Świadczenia za pomoc obywatelom Ukrainy
W naszym kraju wiele osób gości u siebie sąsiadów zza wschodniej granicy. Nie inaczej jest także w naszym mieście. Tarnogórzanie aktywnie wspierają obywateli Ukrainy, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak i nowych mieszkańców.
Osoby przyjmujące u siebie uchodźców mogą składać wnioski o zwrot kosztów. Formularze dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta. Jeżeli gościmy u siebie obywatela Ukrainy, który przekroczył polską granicę po 24 lutego, możemy otrzymać zwrot w wysokości 40 złotych za dzień.
- By otrzymać świadczenie konieczne jest złożenie wniosku wraz z załącznikiem, czyli kartą osoby przyjętej do zakwaterowania. W karcie podajemy imię i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku rodzaj, numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby, której udzieliliśmy schronienia. Każdą zakwaterowaną osobę wymieniamy w osobnym załączniku - tłumaczą urzędnicy.
- W karcie należy też zaznaczyć liczbę dni, w trakcie których udzieliliśmy noclegu i wyżywienia obywatelowi Ukrainy. Nie trzeba do wniosku dołączać żadnych dodatkowych dokumentów ani dowodów świadczących o poniesionych kosztach - dodają.
Świadczenie wypłacane jest za czas, który Ukraińcy już spędzili w naszych domach (nie dłużej niż za 60 dni). Co powinniśmy zrobić, jeśli goście jeszcze u nas pozostają? W takiej sytuacji możemy złożyć wniosek o zrefinansowanie poniesionych już kosztów, a potem kolejny za następne dni pobytu lub poczekać do momentu, aż obywatele Ukrainy opuszczą nasze mieszkanie i dopiero wtedy złożyć dokumenty.
Warto wiedzieć również o tym, że samorząd ma prawo uzależnić przyznanie czy wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Mogą dokonać jej upoważnieni pracownicy urzędu gminy.
Kiedy możemy spodziewać się zwrotu kosztów?
- Wniosek o przyznanie świadczenia podlega rozpatrzeniu w ciągu miesiąca od daty jego złożenia. Po tym czasie gmina wypłaci pieniądze – jeżeli nie zostaną stwierdzone przesłanki negatywne do uzyskania wsparcia (podanie nieprawdziwych informacji lub występowanie zagrażających życiu lub zdrowiu warunków zakwaterowania) - informują urzędnicy.
Wnioski są przyjmowane w kancelariach Urzędu Miejskiego: Rynek 4 oraz Sienkiewicza 2 w godzinach:
- poniedziałek: 7:30–17:00
- wtorek - piątek: 7:30–15:30