Jodek potasu w Tarnowskich Górach
Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, iż obecnie nie występuje niebezpieczeństwo, które zmuszałoby do rozdania tabletek ludności. Gminy muszą jednak być gotowe na taką ewentualność.
- Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego – jak zapewnia wojewoda – wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni wszystkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi: SMS-em, przez regionalny system ostrzegania, media lokalne. Informować będą też m.in. policja i straż pożarna - zapowiada Urząd Miasta.
- Zgodnie z wytycznymi wojewody tabletki muszą być przechowywane w urzędach miast i gmin. Po decyzji władz krajowych o konieczności wydawania tabletek mieszkańcom z magazynu zarządzania kryzysowego zostaną błyskawicznie przewiezione do 13 punktów - dodaje.
Punkty wydawania jodku potasu w Tarnowskich Górach:
- NZOZ "EPM – Osada", ul. Słoneczników 44
- NZOZ "HIPOKRATES", ul. gen. Andersa 49
- NZOZ "BI – MED", Apteka "LEŚNA" Sp. z o.o., ul. Leśna 23
- Usługi Medyczne "Śródmieście" Sp. z o.o., ul. Szwedzka 2
- Usługi Medyczne "Śródmieście" Sp. z o.o., ul. Różana 1a
- NZOZ "TELMED S.C.", ul. Zagórska 83
- NZOZ "Zakład Pulmonologii", ul. Lipowa 3
- NZOZ "BI – MED", Apteka "LEŚNA" Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 8
- NZOZ "VADEMECUM", ul. Poczdamska 7
- "LUXARMED" Sp. z o.o., ul. Kościelna 30
- Usługi Medyczne "Śródmieście" Sp. z o.o., ul. Bytomska 8
- NZOZ Przychodnia Wielospecjalistyczna, ul. Piłsudskiego 18
- NZOZ "HIPOKRATES", ul. Okrzei 21
Jak dodają urzędnicy, obecnie tabletki nie są dostępne w tych punktach. Będą wydawane mieszkańcom tylko i wyłącznie w momencie ogłoszonego zagrożenia.
Jak przyjmować jodek potasu?
Medycy podkreślają, że stosowanie go samodzielnie jest niewskazane. W razie oficjalnie zakomunikowanej konieczności obowiązują następujące dawki:
- dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu)
- dzieci od 3. do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu)
- dzieci od 1. miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu)
- noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu)
- kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu)
– Jeśli pojawi się ekspozycja, powinniśmy ten preparat zażyć. […] Natomiast jako endokrynolog-praktyk chciałbym bardzo mocno przestrzec przed tym, aby nie przyjmować tych wszystkich najróżniejszych preparatów, do których pacjenci mają dostęp i czasami w sposób nieodpowiedzialny je przyjmują. Mocno narażają siebie w ten sposób na potencjalne choroby tarczycy: od częściowej lub całkowitej niedoczynności, po - jeśli są to osoby młodsze - wystąpienie objawów nadczynności, co jest zdecydowanie groźniejsze – mówi dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii.
Może Cię zainteresować: