Gwarek dla Lasowic
Świętujemy dziś dzień ważny dla górników, ale też wszystkich tych, którzy z górnictwem czują się związani, chociażby historycznie. Tak jest w przypadku Tarnowskich Gór. Choć wydobycie kruszców zakończyło się ponad sto lat temu, pamięć o korzeniach miasta pozostaje wciąż żywa. Z tego powodu co roku w Barbórkę odsłaniana jest kolejna rzeźba gwarka. Mamy ich w mieście już dwanaście.
Dzisiaj, 4 grudnia, odbyła się prezentacja najnowszej figury. Została ona ulokowana w dzielnicy Lasowice, a dokładniej na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Andersa. Rzeźba przedstawia dawnego górnika przechodzącego w podziemnym chodniku z lampką w jednej ręce i młotkiem w drugiej. Autorką gwarka jest Karolina Piechota. W odsłonięciu efektu końcowego jej prac wzięli udział między innymi przedstawiciele władz miasta, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a także... dzieci z Przedszkola nr 5. To właśnie maluchom pozwolono pokazać światu gwarka.
To miejsce ma swoją ciekawą historię – dawniej stała tu figurka hutnika, a teraz, w Barbórkę, tradycja górnicza powróciła w nowej formie - cieszą się urzędnicy miejscy.
Miasto Gwarków zaprasza
Charakterystyczne rzeźby można spotkać w wielu miejscach Tarnowskich Górach. Zostały umieszczone w centrum, ale także i innych dzielnicach - Starych Tarnowicach, Opatowicach czy Reptach Śląskich. Gdzie dokładnie je znajdziemy?
- Centrum, ul. Krakowska
- Centrum, Rynek
- Centrum, dworzec autobusowy
- Centrum, ul. Kaczyniec
- Centrum, ul. Opolska
- Repty Śląskie, ul. Waliski
- Bobrowniki Śląskie, ul. Główna
- Stare Tarnowice, ul. Niedziałkowskiego
- Opatowice, ul. Pastuszki
- Osada Jana, skwer przy ul. Kopernika i Stromej
- Pniowiec, skrzyżowanie ulic Jagodowej i Okrężnej
Odsłonięcie gwarka to nie koniec barbórkowych obchodów. W najbliższą niedzielę w centrum miasta odbędzie się parada górnicza, a także uroczysta Msza.
Może Cię zainteresować:
Tarnowskie Góry szykują się do Barbórki. Zapraszają na paradę górniczą i obchody
Może Cię zainteresować: