Tarnogórskie tradycje docenione
W 2022 roku SMZT poinformowało o staraniach zmierzających do wpisania "zwyczajów związanych z kultem św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
O jakie dokładniej tradycje chodzi? Przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach. Do dziś 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, ale to niejedyne, co zostało z nami z dawnych czasów. Bergfesty, czyli górnicze święta, festyny znamy dziś np. jako Gwarki. Nie zapominajmy także, że to do naszego miasta sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową.
W listopadzie 2022 roku odbyły się konsultacje społeczne. Nie minęło wiele czasu, a członkowie stowarzyszenia podzielili się radosną informacją. Wczoraj, 16 marca, podali, że cel udało się osiągnąć. Gwarkowskie zwyczaje, decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
- Chronimy nasze dziedzictwo, ocalamy od zapomnienia, chwalimy się miastem... a w przyszłości może nawet staramy się o UNESCO - zapowiadają członkowie SMZT.
Pochód też na liście?
Jeden cel osiągnięty, ale równocześnie trwają starania, by do wspomnianego spisu trafił również pochód gwarkowski. 9 marca w tej sprawie odbyło się spotkanie w siedzibie Tarnogórskiego Centrum Kultury. Placówka zaprasza także wszystkich zainteresowanych mieszkańców do włączenia się w podjęte działania. Jak to zrobić? Wystarczy podpisać się pod listą poparcia dla inicjatywy. Formularz znajdziemy w kasach TCK.
Może Cię zainteresować: