Szlak Srebra i Wody
W sierpniu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprosiło do swojej siedziby przedstawicieli obiektów turystycznych z naszego miasta, ale także Bytomia oraz Zbrosławic. Celem spotkania miało być zaprezentowanie postępów w tworzącym się obecnie nowym szlaku. Połączy on cenne i ważne lokalne atrakcje. Choć zadanie jest obecnie w trakcie realizacji, sama idea zrodziła się już dużo wcześniej.
Ponad 5 lat temu powstał w teorii, ale jego wprowadzenie w życie pokrzyżowała pandemia. Temat powraca. Miasto Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach. To nazwa nowego produktu turystycznego, który jak sama nazwa wskazuje, ma wyznaczyć szlak turystom i przyciągnąć ich do naszej małej ojczyzny na dłużej - tłumaczą członkowie SMZT.
To właśnie oni pozyskali fundusze na rzecz realizacji projektu. Jego pełna nazwa brzmi: "Stworzenie i rozwój szlaku Miasta Gwarków – fundamentu nowej marki turystycznej tworzonej na bazie dziedzictwa UNESCO w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zbrosławicach i powiecie tarnogórskim". Koszt wynosi 164 000 zł. Udało się pozyskać dotację w wysokości 147 000 zł ze środków Programu wsparcia turystyki z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Powstała rowerowa mapa Tarnowskich Gór. Gdzie można ją dostać?
16 atrakcji na liście
Podczas sierpniowego spotkania w warsztatach wzięli udział przedstawiciele obiektów, jakie mają współtworzyć szlak. Aktualnie to kilkanaście pozycji. Jak jednak tłumaczą przedstawiciele SMZT, liczba ta nie jest stała i może wzrosnąć. Na razie w spisie znajdziemy następujące atrakcje:
- Zabytkowa Kopalnia Srebra
- Sztolnia Czarnego Pstrąga
- roznos i portal wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk
- Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk
- teren dawnej kopalni Fryderyk i szyb Heintz
- krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry
- krajobraz pogórniczy XIX w.
- Park Miejski
- Rynek
- Muzeum
- Kościół Ewangelicki
- kościół św. Piotra i Pawła z kaplicą św. Barbary
- Dzwonnica Gwarków
- Kamieniołom Bobrowniki i Blachówka
- Skansen Maszyn Parowych
- Górnośląska Kolej Wąskotorowa
Obiekty poszeregowano z uwagi na dwa kryteria: dostępności oraz możliwości posiadania oferty. Dlatego też z tych unescowych trzeba było coś wybrać. Całość spinają miejsca mówiące o zwyczajach, tradycjach, spędzaniu czasu wolnego, wielokulturowości. Lista jest otwarta (do zmian może dojść zarówno w przyjętej bazie, jak i w późniejszych etapach do szlaku będą mogły dołączać kolejne obiekty) - wyjaśnia SMZT.
Kluczowe hasła produktu turystycznego to: kruszec, woda, zieleń. Łączą się z industrialną historią regionu, jego rozwojem, ale także współczesnym wyglądem. Projekt ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Jego finisz zaplanowano na listopad. Przedsięwzięcie powinno przynieść realne korzyści dla uczestników, w tym oczywiście Tarnowskich Gór. Twórcy chcą zwiększyć liczbę turystów odwiedzających atrakcje i nie ograniczać ich tylko do kopalni czy sztolni. Celem jest zaproszenie gości do zajrzenia także w inne miejsca, skorzystanie z lokalnej bazy gastronomicznej oraz noclegowej. Przychody z turystyki mogą znacząco wzrosnąć, jeśli zwiedzający zdecydują się na spędzenie w mieście dwóch dni zamiast jednego. By do tego doszło trzeba im jednak zaproponować wystarczającą ilość "must see" w Tarnowskich Górach.
Może Cię zainteresować:
Tarnogórski zabytek UNESCO w 3D. Sztolnia Czarnego Pstrąga przejdzie skaning
Może Cię zainteresować: