Samochód, pociąg, autokar?
Niejeden tarnogórzanin często pokonuje dystans między swoim miastem a Częstochową. Wielu z nas kojarzy to miejsce z tradycyjnymi, bardzo popularnymi w naszym województwie pielgrzymkami na Jasną Górę. W takich okolicznościach najlepszą opcją jest oczywiście wybranie się w trasę pieszo. Co jednak w sytuacji, kiedy w Częstochowie czekają na nas obowiązki służbowe, odwiedziny u znajomych lub wyruszamy tam w celach turystycznych?
Jeżeli zależy nam na czasie, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przejazd samochodem. Od sierpnia 2019 roku korzystać możemy z oddanego do użytku odcinka autostrady A1. Nowa infrastruktura znacząco usprawniła dojazd do Częstochowy, przyspieszając go o 25 minut. Wyruszając z centrum Tarnowskich Gór, na autostradę ostaniemy się jadąc na północ przez Miasteczko Śląskie i dołączając do A1 w gminie Woźniki lub kierując się na wschód (Nakło Śląskie, Świerklaniec, Tąpkowice) i dołączając w pobliżu Pyrzowic. W obu przypadkach dojazd do miejsca docelowego zajmie około 55 minut.
Zwolennicy transportu zbiorowego mogą skorzystać z oferty kolei. Podróż zajmie nam od niecałej godziny aż do dwóch i pół godziny - w zależności od wybranego połączenia. Najszybciej dojedziemy do celu pociągiem POLREGIO. Dodatkowym atutem tej opcji jest połączenie bezpośrednie. Przy wyborze Kolei Śląskich musimy liczyć się z przesiadką w Lublińcu czy na dworcu Chorzów Batory. Bilety normalne kupimy od 15,60 złotych.
Od poniedziałku do piątku między Tarnowskimi Górami a Częstochową kursują także pojazdy przedsiębiorstwa GTV BUS. Według rozkładu jazdy z dnia 11 lutego 2021 roku, odjeżdżają one z dworca autobusowego o godzinach: 4:45, 6:00, 8:15, 11:45, 13:15, 14:55 oraz 18.30. Przejazd zajmuje godzinę i dwudziestu minut. Cena biletu normalnego to około 10 złotych.