Dni robią się coraz cieplejsze, coraz częściej będziemy decydować się na dłuższe spacery czy wycieczki rowerowe. Z pewnością części z nas towarzyszyć będzie aparat. W Tarnowskich Górach i okolicach znajdziemy ciekawe, a czasami mało znane plenery, gdzie natchnienie znajdą zarówno doświadczeni fotografowie, jak i poczatkujący amatorzy.
Rynek w Tarnowskich Górach
Początkowo może się wydawać, że to dość "oklepana" propozycja. Nic bardziej mylnego. Wystarczy zastanowić się, gdzie powstaje najwięcej pięknych zdjęć, przedstawiających najważniejsze wizytówki Srebrnego Miasta. Warto wybrać się tam zwłaszcza w porze, kiedy nie ma zbyt wielu osób. Rynek i pobliskie uliczki dobrze prezentują się także po zapadnięciu zmroku. Możemy wtedy zwrócić uwagę na wyeksponowane detale architektoniczne, których nie zauważamy na co dzień.
O pięknie Śląska i natchnieniach fotografa. Rozmowa z Maciejem Gorylem
Park Repecki
Kojarzy nam się on zazwyczaj ze Sztolnią Czarnego Pstrąga. Obiekt UNESCO zdecydowanie zasługuje na uwagę, jednak warto zainteresować się także samym parkiem. Rozległy teren zielony z pewnością spodoba się każdemu, kto szuka ciekawego pomysłu na sesję fotograficzną wśród przyrody, ale nie bardzo chciałby zagłębiać się w prawdziwy las.
Zamki w Tarnowskich Górach. Znasz wszystkie?
Skansen Maszyn Parowych
Świetne miejsce dla miłośników techniki! Nie wszyscy tarnogórzanie o nim wiedzą, chociaż znajduje się tuż obok najsłynniejszej atrakcji naszego powiatu - Zabytkowej Kopalni Srebra. W skład eksponatów wchodzą parowozy, wagony, pompy i inne maszyny. W sezonie turystycznym czeka na nas jeszcze jedna atrakcja: przejażdżka kolejką dookoła Skansenu. Ciekawym uzupełnieniem fotograficznej wycieczki może być także podróż wąskotorówką. Mały pociąg kursuje między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim, co roku przyciągając nowych turystów.
Podróż tarnogórską wąskotorówką
Park w Świerklańcu
W naszym zestawieniu oczywiście nie mogło go zabraknąć. To jedno z najbardziej malowniczych terenów zielonych naszego powiatu. Idealnie nada się zarówno na romantyczną sesję zdjęciową wśród pozostałości po dawnej rezydencji Donnersmarcków, jak i rodzinny plener fotograficzny. Park pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Dodatkowym atutem tego miejsca jest sąsiadujące z nim Jezioro Świerklaniec.
Park w Świerklańcu jako bohater nagrodzonego filmu
Pałac w Brynku
Obiekt mniej znany, ale również interesujący. Znajduje się w gminie Tworóg. W samym pałacu mieści się obecnie internat Technikum Leśnego, ale teren dookoła jest ogólnodostępny. W pobliżu znajduje się ciekawy ogród botaniczny (wstęp bezpłatny). Atrakcja ta jest mało znana, raczej nie spotkamy tam tłumu turystów. Lokalizację tę szczególnie polecamy osobom ceniącym sobie spokój i ciszę.
Tarnowskie Góry i okolice. Gdzie wybrać się na spacer?
Zatopiona kopalnia w Bibieli
Sesja fotograficzna wśród tajemniczych ruin? Miasteczko Śląskie zaprasza! W należącej do gminy Bibieli, w środku lasu znajdziemy pozostałości po starym kompleksie wydobywczym. Uroku i nastrojowej atmosfery dodaje temu miejscu fakt, że mało kto wie, co mieściło się kiedyś w tych kamiennych murach. Odwiedzanie porośniętych mchem, opuszczonych fragmentów budynków pobudza wyobraźnię. Na poszukiwanie starej kopalni warto wybrać się rowerem, korzystając ze szlaku "Leśno Rajza".
Tajemnicza kopalnia w środku lasu
Zalew Nakło-Chechło
Chociaż kojarzy nam się z tłumem wypoczywających przyjezdnych, w niektórych godzinach można się tutaj wyciszyć. W pobliżu znajdziemy i piaszczystą plażę, i rozległy las. Zalew może stać się fotograficznym celem wycieczki rowerowej, samochodowej lub... kolejowej. W pobliżu znajduje się stacja wspomnianej wąskotorówki.
National Geographic Traveler: zdjęcie tarnogórzanina fotografią miesiąca!
fot. U.G./Zabytkowa Kopalnia Srebra/Park w Świerklańcu/Technikum Leśne w Brynku/Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego/Zalew Nakło-Chechło