Ranking Gmin Województwa Śląskiego 2022
Dziś, 29 listopada, odbyła się gala podsumowująca ranking Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Ośrodku Kształcenia Samorządu Terytorialnego w Katowicach im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach. Zestawienie wskazuje na różne aspekty rozwoju wszystkich gmin województwa śląskiego.
- Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu - tłumaczą twórcy rankingu.
Zestawienie dzieli samorządy na trzy grupy: miasta na prawach powiatu, miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz gminy o liczbie mieszkańców poniżej 20 tysięcy. Uwzględniono 16 wskaźników:
- Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019–2021
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin
- Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2021 r.
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r.
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym – średni wynik w %
- Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.
- Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2021 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2021 r.
- Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020 r.
- Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2021 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2021 r.
- Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2021 r.
Tarnowskie Góry trzecie w województwie
W tym roku nasze miasto ponownie znalazło się na podium, zdobywając trzecie miejsce. Warto przypomnieć, że poprzednim razem udało nam się osiągnąć jeszcze lepszy wynik.
– Jako miasto numer trzy cieszę się, że jesteśmy na pudle, ale nie ukrywam, że mamy apetyt na ponowne zajęcia pierwszego miejsce – dodał, wskazując, że w ubiegłym roku Miasto Gwarków zajęło miejsce pierwsze. Teraz zamieniło się miejscami z Czeladzią - stwierdza burmistrz Arkadiusz Czech.
Może Cię zainteresować: