Pomoc dla ukraińskich uczniów
Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało wytyczne co do przyjmowania do szkół dzieci i młodzieży, którzy przyjechali do Polski. W tym zakresie realizowane będą następujące dziania:
- prawo do bezpłatnej edukacji dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
- dodatkowe zajęcia z języka polskiego
- zajęcia wyrównawcze
- bezpłatna pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i ich rodziców
- możliwość kontynuowania studiów oraz wnioskowania o wsparcie finansowe
- możliwość kontynuowania badań naukowych w polskich uczelniach i instytutach naukowych
Gdzie można zapisać dziecko w Tarnowskich Górach?
Nasze miasto chce zapewnić dalszą edukacje młodym uchodźcom. Maluchy i nastolatki mogą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach.
- Dzieci od 3 do 6 lat będą przyjmowane do tarnogórskich przedszkoli na wolne miejsca, a ponadto w Przedszkolu nr 17 "Bajkowe Wzgórze" w Tarnowskich Górach (ul. Norweska 2) zostanie zorganizowany dodatkowy oddział dla dzieci - podaje Urząd Miasta.
- Dzieci i młodzież od 7 do 15 lat są przyjmowane do szkół podstawowych w obwodach, w których mieszkają. Żeby dowiedzieć się, która szkoła jest szkołą obwodową, należy wejść na stronę internetową - informuje.
Jeżeli rodzice czy opiekunowie będą mieli trudności w zapisaniu podopiecznych do odpowiedniej placówki, mogą zwrócić się z prośbą o pomoc do pracowników Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach (ul. Sienkiewicza 2, pokój nr 70, tel.: 32 39 33 643, 32 39 33 750, e-mail: edukacja@um.tgory.pl).
Nieznajomość lub słaba znajomość języka polskiego nie jest przeszkodą w rozpoczęciu czy ponownym podjęciu edukacji.
- Cudzoziemcy mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, a jeśli zajdzie taka potrzeba – realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego. Uczniowie z Ukrainy mogą ponadto korzystać z pomocy osoby mówiącej w języku ukraińskim, która będzie zatrudniona jako pomoc nauczyciela - zapewniają urzędnicy.
Tarnowskie Góry. Powiatowy Urząd Pracy zaprasza zainteresowanych obywateli Ukrainy