Tarnowskie Góry szykują się do Barbórki. Zapraszają na paradę górniczą i obchody

Święto górników już coraz bliżej. Z tej okazji uroczystości odbędą się także w naszym mieście. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na paradę, którą po prawie wieku ożywiło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

UM Tarnowskie Góry
Parada gornicza tarnowskie gory

Barbórka 2024 w Tarnowskich Górach

Choć święto wypada 4 grudnia, obchody zostały przesunięte na weekend. W Tarnowskich Górach odbędą się one w niedzielę 8 grudnia. W ramach odnowionej tradycji uczestnicy przejdą w uroczystej paradzie. Rozpocznie się ona o godzinie 11:30 na Placu Wolności. W pochodzie weźmie udział orkiestra. Następnie uczestnicy przejdą ulicą Krakowską. Na rynku, odwołując się do pierwowzoru wydarzenia, powita ich burmistrz.

To tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: "Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy" - stwierdzają o paradzie jej organizatorzy.

Program wydarzenia:

  • 11:30 - uroczysta parada górnicza (Plac Wolności – ul. Krakowska – rynek)
  • 11:50 - powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego
  • 12:30 - Msza św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła
Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 r. W kolejnych latach tradycję przerwała pandemia, ale w 2022 r. parada znowu powróciła i będzie to czwarta współczesna edycja - wspominają organizatorzy.

Nowy gwarek w TG

Oficjalne obchody będą mieć miejsce w niedzielę, 8 grudnia, ale sam dzień Barbórki też nie zostanie pominięty. Tradycyjnie władze miasta odsłaniają wtedy nową rzeźbę gwarka. Charakterystyczne figury można już spotkać w jedenastu lokalizacjach. Kolejna rzeźba pojawi się natomiast w dzielnicy Lasowice. Stanie na skwerze przy ul. Leśnej i Andersa.

Nowy gwarek, przedstawiający postać przebijającą się przez korytarze, jest jeszcze w fazie przygotowań – przed nami odlew i ostatnie poprawki, ale już 4 grudnia będzie gotowy na wielkie odsłonięcie! - podawali urzędnicy miejscy.

Misterium św. Barbary

Nie można też nie wspomnieć o wydarzeniu, jakie miało miejsce w październiku. W kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła odbyło się Misterium św. Barbary. Po sukcesie pierwszej odsłony wydarzenia, którą można było zobaczyć w zeszłym roku, koordynatorzy postanowili powtórzyć koncert. Goście mieli okazję, by usłyszeć dziesięć utworów. Wśród nich znalazły się również Godzinki z modlitewnika z 1747 roku. Dźwiękom towarzyszyła oprawa świetlna.

Muzyczno, liturgicznie, multimedialnie, wyjątkowo... Za nami II Misterium św. Barbary. Drugi rok z rzędu, ale trochę inaczej. Najpierw z kaplicą św. Barbary, a później ołtarzem na pierwszym planie. I przede wszystkim w wypełnionym po brzegi kościele - wspominają organizatorzy koncertu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Misterium św. Barbary

Może Cię zainteresować:

Muzyczno-modlitewne misterium ze świętą Barbarą. "Tego wieczoru zadbaliśmy o nasze dziedzictwo"

Autor: Urszula Ważna

28/10/2024

Gornicza pobudka w Radzionkowie 2023

Może Cię zainteresować:

W Radzionkowie ruszają przygotowania do Barbórki 2024. Zobaczcie plan świętowania na ten dzień

Autor: Urszula Ważna

13/11/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon