Odnowione straszydło
Hala sportowa przy ulicy Wojska Polskiego zaczęła powstawać w latach siedemdziesiątych. Budowa trwała i trwała, aż w końcu zaprzestano jakichkolwiek prac. Budynek przez cały ten czas niszczał i szpecił okolicę. Niedawno zainteresował się nim nowy inwestor. Halę przebudowano, wykorzystując główne elementy starej konstrukcji oraz wyremontowano. Trzeba przyznać, że po tej inwestycji obiekt wygląda naprawdę profesjonalnie. Obecnie stanowi atrakcję dla fanów tenisa i badmintona. W obiekcie znajdziemy specjalne korty, sale do squasha, czy siłownię.
Tarnogórzanie głosują
Hala sportowa została zgłoszona do konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna”. Plebiscyt nagradza inwestycje, które przyczyniają się do upiększenia gmin województwa śląskiego. Co roku wybierane są ciekawe budynki, place, czy infrastruktura powstała w okresie minionych dwunastu miesięcy. Każdy mieszkaniec może wziąć udział w konkursie. W jaki sposób? Żeby to zrobić należy wejść na stronę internetową "Najlepszej Przestrzeni Publicznej"Każda osoba ma możliwość wybrania trzech projektów, przyznając im 1, 2 lub 3 punkty. Suma wszystkich przypisanych punktów ma wynieść 6. Na zagłosowanie na swoje miasto tarnogórzanie mają czas do końca sierpnia. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału i poparcia najładniejszych, najbardziej kreatywnych projektów. Wśród uczestników rozlosowane będą nagrody rzeczowe. Oprócz tytułu przyznanego przez mieszkańców, jury plebiscytu wyłoni także swojego własnego laureata.
Wielka modernizacja na Śląsku
W tegorocznej edycji „ Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego” udział wzięły aż 42 wnioski z trzydziestu gmin naszego województwa.
- Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Zgłoszone inwestycje sprzyjają wypoczynkowi i integracji społecznej oraz aktywności rodzinnej – opowiadają organizatorzy. - Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka, jak i inwestycje komunalne: centra przesiadkowe lub parki miejskie - tłumaczą.
Swoje zgłoszenia przesłały także dwie inne gminy z naszego powiatu: Radzionków oraz Kalety. Pierwsze z miast zaprezentowało nowe, zagospodarowane planty. Teren, który do niedawna składał się głównie z nieużytków, przeobraził się w miejsce całkiem przyjazne. Są tutaj place zabaw, siłownie, stoły do gry w ping ponga czy szachy. Infrastruktura ma służyć rekreacji i aktywnemu spędzaniu czasu wolnego mieszkańców.
Natomiast Kalety pochwaliły się swoją nową stanica rowerową. W znanej z lasów gminie prężnie rozwija się turystyka rowerowa. Władze postawiły zorganizować miejsce wypoczynku oraz schronienia przed deszczem i upałem. W 2019 roku Kalety po raz kolejny otrzymały tytuł „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”. Jak widać, takie wyróżnienie mobilizuje do rozwoju infrastruktury rowerowej.
Ogłoszenie wyników konkursu jest planowane na jesień. Wręczenie nagród odbędzie się tradycyjnie w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.
fot. Najlepsza Przestrzeń Publiczna