Projekt popularyzuje sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. W tym roku na naszej scenie zostanie zaprezentowanych sześć spektakli teatralnych, w tym jeden dla dzieci. Odwiedzą nas artyści m.in. z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Łaźnia Nowa czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
- 30 września, godz. 19:00
TEATR POLSKA / „Spóźnione odwiedziny”
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Zaczyna się trochę jak w Bogu mordu Yasminy Rezy: dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dzieci. Tym razem jednak nie będzie śmiesznie, bo i temat nie nastraja do żartów. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które porusza ten tekst i które rozpaliły pospektaklowe dyskusje wśród publiczności w Kanadzie czy na West Endzie. Jak ta historia może rezonować w Polsce? W dzisiejszej Polsce?
Spóźnione odwiedziny (tytuł angielski „Late Company”), to fascynująca sztuka niewystawianego dotąd w Polsce, a niezwykle już cenionego na świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla.
Reżyseria: Iwona Kempa
Autor: Jordan Tannahill
Przekład: Klaudyna Rozhin
Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Iwona Kempa
Asystenci reżysera: Błażej Biegasiewicz, Stanisław Chludziński
Scenografia i kostiumy: Joanna Zemanek
Inspicjentka: Iwona Cieślik
Producentka: Oliwia Kuc
Obsada: Dominika Bednarczyk – Daria, Maciej Jackowski – Andrzej, Natalia Strzelecka – Tamara, Marcin Sianko – Jan, Jakub Suwiński – Kuba, Aleksander Gałązka – Piotr
Bilety: 15 zł
- 1 października, godz. 17:00
TEATR POLSKA / „Wielkie gorące szybkie puff”
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
„Wielkie gorące szybkie puff” powstało na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Autor adaptacji i zarazem reżyser Paweł Chomczyk, twórca związany na co dzień ze znakomitą białostocką Grupą Coincidentia, dodał w scenariuszu nieco tekstów z mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” oraz swoich własnych, a do współpracy nad tą kameralną sztuką, opowiadającą o zupełnie niekameralnych wydarzeniach zaprosił scenografkę Małgorzatę Tarasewicz-Wosik oraz kompozytora Jerzego Bielskiego.
W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy… Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość… Dlaczego protony i elektrony szalały na „imprezie narodzinowej” wszechświata i jakie były tego konsekwencje… No i co z tym czwartym wymiarem?!
Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji – zrealizowanej częściowo w konwencji teatru w teatrze – fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką. Jak mówi jeden z bohaterów, „kosmiczna rozróba trwa na całego”, a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form. Teatralną adaptację książki Bogusia Janiszewskiego warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.
Spektakl „(…) stanowi szaloną eskapadę przez cząstki elementarne, zalążki pierwszych galaktyk i spotkania z kapryśnymi (a jakże!) gwiazdami. (…) pokazano nie tylko zagadnienia z obszaru fizyki, chemii, czy astronomii, ale i na tej kanwie przedstawiono ludzkie uczucia, nie bez humoru. Katowicka premiera nie znudzi najmłodszych, rozbawi dorosłych, a co najważniejsze, przyczyni się do zapamiętania niejednej ciekawostki o kosmosie”. (Paweł Kluszczyński, Turbodźwiękowa e-lekcja, e-teatr, 19.01.2021)
Przedstawienie otrzymało nominację do nagrody teatralnej Złota Maska 2020 w województwie śląskim w kategorii spektakl dla młodych widzów.
Reżyseria: Paweł Chomczyk
na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią” z drobną domieszką „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i jeszcze drobniejszą domieszką tekstów Pawła Chomczyka
Adaptacja i reżyseria: Paweł Chomczyk
Scenografia: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
Muzyka: Jerzy Bielski
Przygotowanie wokalne: Dorota Dakszewicz
Obsada:
Aktorka Krysia – Krystyna Nowińska, Gaja – Ewa Reymann, Aktor Michał – Michał Skiba, Aktor Bartek – Bartosz Socha ze specjalnym udziałem autora Bogusia Janiszewskiego oraz reżysera Pawła Chomczyka
głosy dzieci: Tymon Chomczyk, Krystian Chomczyk
Bilety: 15 zł
- 3 października, godz. 19:00
TEATR POLSKA / „GALLERY OF MODERN heART”
Fundacja Teatr PAPAHEMA
SPEKTAKL INSPIROWANY MALARSTWEM I STREET ART’EM
Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy – jak coraz częściej bywa – wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak – coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym.
Oczywiście dobór dzieł, za pośrednictwem których opowiemy o świecie obrazów, jest względny – warunkowany wrażliwością i aktualnymi zdarzeniami. Zresztą, nie stworzyliśmy tej kompozycji sami. Impuls do przywołania na scenie konkretnych obrazów dał nam tajemniczy artysta – wandal i geniusz, który posiada niezwykłą zdolność redefiniowania pojęcia sztuki. W naszym wspólnym performansie możliwe jest spotkanie twórczości Leonarda da Vinci, Matejki, Dixa, Velazqueza, Gierymskiego, Bilińskiej, Duchampa, Delacroix, Picassa, Warhola i… Banksy’ego. Osobliwa to Galeria, tym bardziej, że jej bohaterowie, którzy zazwyczaj patrzą na nas niemi i nieruchomi, dostają tu szansę na wyjście ze swojej ramy; poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki.
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, Województwa Podlaskiego i Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Realizację spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19.
Reżyseria: Teatr PAPAHEMA
Multimedia: Agnieszka Waszczeniuk
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Lalka: Aleksandra Miska-Iwańczyk
Obsada: Helena Radzikowska – Mona Lisa, Paulina Moś – Sylvia von Harden, Paweł Rutkowski – Stańczyk, Mateusz Trzmiel – Banksy
Bilety: 15 zł
- 7 października, godz. 18:00
TEATR POLSKA / „Wyspa Kalina”
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Symbol seksu, polska Marilyn Monroe, ale przede wszystkim utalentowana, charyzmatyczna aktorka. Kalina Jędrusik, kolorowy ptak w siermiężnej rzeczywistości PRL-u, wyróżniała się nieskrępowanym seksapilem, umiłowaniem wulgaryzmów i otwartym związkiem ze Stanisławem Dygatem. Wzbudzała skrajne emocje – kochało się ją lub nienawidziło. Plotka głosi, że sam towarzysz Gomułka rzucił popielniczką w telewizor na widok roznegliżowanej artystki. Artystki niedocenionej, zaszufladkowanej w precyzyjnie wymyślonym wizerunku seksbomby.
Postać Kaliny może stać się symbolem zagmatwanej sytuacji kobiet w czasach jej współczesnych, ale także (niestety) i dziś. A spektakl daje impuls do refleksji na temat kobiecości i ról społecznych wciąż narzucanych kobietom.
Tekst – Zuzanna Bojda
Reżyseria – Agata Puszcz
Scenografia – Szymon Szewczyk
Kostiumy – Iga Sylwestrzak
Aranżacje piosenek – Dawid Sulej Rudnicki
Obsługa multimedialna – Bartłomiej Kubica
Konsultacje ruchowe – Katarzyna Zielonka
Obsada: Kalina – Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Strażak, Pianista , Muzyka na żywo – Piotr Matusik
Bilety: 15 zł
- 23 października, godz. 18:00
TEATR POLSKA / „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”
Teatr Łaźnia Nowa
Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy. Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością. Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku.
Ginczanka miała w sobie ogromy potencjał, talent, pasję życia i nadzieję. To wszystko zostało zniweczone w momencie, gdy miała naprawdę ogromną szansę na przeżycie. Brakowało tak niewiele, żeby minęła się ze śmiercią… Poprzez spektakl próbujemy nie tylko opowiedzieć historię Zuzanny Ginczanki, ale pozostawić kolejny ślad jej życia, dopisać jeszcze jedno krótkie słowo.
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Autor: Piotr Rowicki
Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Michał Lamża
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Konsultacja merytoryczna: Agata Araszkiewicz
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa i Bałtycka Agencja Artystyczna
Obsada: Agnieszka Przepiórska
Bilety: 15 zł
- 31 października, godz. 18:00
TEATR POLSKA / „Pilnie kupię biografię”
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
„PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ” to spektakl, który w artystyczny sposób próbuje oddać atmosferę pracy, świetności i upadku wałbrzyskich zakładów porcelany. Nieistniejące już dzisiaj fabryki, które kształtowały tożsamość lokalnej społeczności, stają się pretekstem do stworzenia opowieści o ludziach pomijanych we współczesnej narracji historycznej Wałbrzycha. Jesteśmy naocznymi świadkami, jak po latach walki z negatywnymi efektami koniunktury gospodarczej, tożsamość miasta na nowo się konsoliduje. W publicznych narracjach nader często wraca się do „czarnego złota” – węgla, na którego wydobyciu opierała się lwia część gospodarki – w mieście powstał Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego oraz dokonano rewitalizacji przestrzeni pokopalnianych. Natomiast w miejscu fabryk porcelany kłębią się gruzy, a przecież produkcja porcelany była drugą siłą napędową gospodarki miasta. Następuje powolne wymazywanie pamięci o tych przestrzeniach, a co za tym idzie – o ludziach, którzy tam pracowali. Pracownice zakładów porcelany nie mają swoich pomników, a ich historia bezpośrednio zanika wraz z upadkiem budynków, w których jeszcze do niedawna realizowały się zawodowo. „PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ” to spektakl, który inicjuje rozmowę o utraconym dorobku miasta. Przedstawienie operuje formułą mockumentu. Zderzają się w nim historyczne fakty i mity. Wyblakłe świadectwa pamięci uczestników wydarzeń w fabrykach stają się kanwą do uchwycenia tak ważnych wydarzeń jak strajki w sierpniu 1980 roku, czy przemiana gospodarcza lat 90. Artyści, wyczuwając olbrzymią społeczną potrzebę odzyskania historii „białego złota”, powołują przestrzeń wymiany doświadczeń wszystkich osób, którym losy porcelany wałbrzyskiej były bliskie. Spektakl aktywizuje lokalną społeczność do rozmowy i ma szansę przywrócić do pamięci utracone HER-story.
Reżyseria: Krzysztof Popiołek
koncepcja, działania artystyczne i kontekstowe – KOLEKTYW DLA WYSPY HÅØYA w składzie: Julia Baran, Janina Chochłakiewicz, Joanna Łaganowska, Nikola Olszak, Tomasz Jękot, Mikołaj Krzeszowiec, Seb Majewski, Krzysztof Popiołek.
Obsada: Joanna Łaganowska, Mikołaj Krzeszowiec
Bilety: 15 zł