Nie udało się w Strzybnicy, może uda się w Reptach
Pomysł z tężnią solankową nie jest nowy. W zeszłym roku do Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego został zgłoszony projekt budowy podobnego obiektu w strzybnickim Parku Hutnika. Wniosek nie został jednak pozytywnie zweryfikowany. Więcej na ten temat poniżej.
Nie będzie tężni solankowej w mieście. Dlaczego komisja Budżetu Partycypacyjnego odrzuciła projekt?
W tym roku pojawiła się nowa szansa na wybudowanie tężni, z tym że nie w Strzybnicy, ale na terenie Parku Repeckiego. Taka propozycja znalazła się na liście projektów zakwalifikowanych do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Jak czytamy w opisie:
Przedmiotem wniosku jest zaprojektowanie i wykonanie tężni solankowej, która usytuowana będzie na terenie kompleksu parkowego położonego wokół Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty". Zadanie ma charakter ekologiczny, promujący naturalne metody lecznicze i rehabilitacyjne (...). Inwestycja będzie zrealizowana z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, między innymi drewna i tarniny. Tężnia solankowa będzie ponadto znacząco wzbogacać ofertę rekreacyjną i wypoczynkową miasta Tarnowskie Góry.
Szacunkowy koszt inwestycji to 1 250 000 zł.
Wszystko w rękach tarnogórzan
Tężnia Gwarków, bo tak oficjalnie nazywa się projekt, znalazła się na liście, ale to jeszcze nie znaczy, że zostanie postawiona. Do tego potrzebne są punkty, jakie każdy mieszkaniec województwa śląskiego może oddać w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego. Krótką instrukcję, jak to zrobić oraz spis zadań związanych z powiatem tarnogórskim znaleźć można TUTAJ.
Głosowanie trwa do 12 września. Wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego poznamy do końca września. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2023 roku.
Po co nam tężnia?
Projekt został zgłoszony przez Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". Jak tłumaczą pracownicy placówki, taki obiekt to inwestycja w zdrowie.
- Inhalacje solankowe wspomagają leczenie i działają profilaktycznie przy schorzeniach gardła, krtani i oskrzeli, co jest bardzo istotne z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej, związanej z chorobami układu oddechowego. Inwestycja ma być zrealizowana z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, m.in. drewna i tarniny - wyjaśniają przedstawiciele GCR "Repty".