W Zbrosławicach powstaje nowa atrakcja
UNESCO to nie tylko tarnogórskie zabytki. Część pogórniczego kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa znajduje się na terenie gminy Zbrosławice. Samorząd postanowił wykorzystać to i zaprosić mieszkańców oraz turystów do poznania tej części Doliny Dramy. W jaki sposób? Poprzez realizację zadania "Odtworzenie basenu roznosu Sztolni Fryderyk oraz wykonanie ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej wzdłuż cieku Drama wraz z parkingiem".
- Roznos, zwany też z języka niemieckiego roszą sztolniową, to otwarty kanał od wylotu chodnika sztolni odwadniającej do rzeki. Roznos Głębokiej Sztolni Fryderyk wykopano w 1821 roku, jako jej istotny element powierzchniowy o poprzecznym przekroju trapezu. Głęboki na 5 i szeroki na 20 metrów, osiągnął długość 889 metrów - tłumaczą tarnogórscy urzędnicy.
Wspominany obiekt znajdziemy przy ulicy Wolności w Zbrosławicach. Na razie nie jest tak popularny jak inne zabytki UNESCO naszego regionu. W niedalekiej przyszłości może się to jednak zmienić. Urząd Gminy Zbrosławice poinformował, że ruszyły już prace w ramach pierwszego etapu odtworzenia basenu roznosu.
- Ruszyła inwestycja, której celem będzie stworzenie największej turystycznej atrakcji w Gminie Zbrosławice - cieszą się urzędnicy. - Ścieżka do portalu wylotu sztolni Fryderyk stanowić ma kolejną atrakcję wpisanej na listę UNESCO kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi - tłumaczą.
Ścieżka dydaktyczna, mostek i parking
Całą inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy, który został już rozpoczęty, zakłada: wykonanie parkingu na 39 miejsc oraz żwirowej ścieżki, usztywnienie zbocza nad basenem sztolni, odtworzenie oryginalnych ścian zachodnich i maszkaronów na nowej ścianie zabezpieczającej portal. Drugi etap zaplanowany jest na kolejne lata. W jego ramach powstanie: drewniana ścieżka dydaktyczna wraz z pomostami, mostkiem nad Dramą, wiatami, oświetleniem oraz małą architekturą.
Łączny koszt pierwszej fazy inwestycji wyniesie 1 241 070 zł. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego. Dotacja wynosi 822 000 zł, pozostałe koszty pokryje gmina. W przetargu na wykonawcę zadań pierwszego etapu wybrano konsorcjum firm: Gminny Zakład Komunalny ze Zbrosławic oraz Agal sp. z.o.o. z Rybnika.
Może Cię zainteresować: