Trzecie rowerowe święto w Tarnowskich Górach. Mieszkańcy i goście o nowych inwestycjach

W Tarnogórskim Centrum Kultury trwa Tarnogórski Kongres Rowerowy. Biorą w nim udział reprezentanci samorządów i organizacji z Polski, Niemiec i Austrii. Wspólnie wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, jak zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z jednośladów.

Daniel Lekszycki
Kongres rowerowy tarnowskie gory

Tarnogórski Kongres Rowerowy 2023

To już trzecia edycja wydarzania, które tradycyjnie ma miejsce w naszym mieście. Dzięki zaproszonym gościom samorząd ma okazję, by poznać innowacje w zakresie rozwoju infrastruktury rowerowej. Również inne gminy mogą zainspirować się rozwiązaniami działającymi w naszym mieście.

- Chcemy zachęcać, by zrezygnować z jazdy na czterech kółkach. Zamiast tego można przesiąść się na rower lub skorzystać z transportu publicznego. Zachęcamy innych do tego, żeby czynić podobnie - stwierdza Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Tegoroczny Kongres potrwa od 21 do 22 września. Podczas części wykładowej można posłuchać prelegentów z Polski. W wydarzeniu udział biorą także zagraniczni goście z Niemiec oraz Austrii. Tematem przewodnim stało się zagadnienie przystosowania nieczynnej infrastruktury kolejowej na potrzeby ruchu rowerowego. Organizatorzy spotkania wspominają przy tej okazji tarnogórską inwestycję.

- Trasa wzdłuż wąskotorówki została świetnie przyjęta przez mieszkańców Tamowskich Gór i okolic. Tą inwestycją chcemy zachęcić inne gminy do podobnego spojrzenia na nieczynną infrastrukturę kolejową - mówi Arkadiusz Czech. - Tym bardziej cieszy nas udział ponad stu przedstawicieli samorządów różnych szczebli z województwa śląskiego, a także z Wrocławia, Opola i Krakowa - dodaje.

Kongres to jednak nie tylko prelekcje. Uczestnicy wybiorą się w teren, by zobaczyć, jak prezentuje się infrastruktura rowerowa w Srebrnym Mieście i szerzej - w powiecie tarnogórskim.

- Wśród prelegentów tegorocznego kongresu są między innymi Horst Splett i dr Arndt Gutzeit, współtwórcy pętli w pobliżu Braunschweig w Dolnej Saksonii. Oprócz części teoretycznej dla uczestników kongresu przygotowaliśmy także warsztaty, panele oraz wycieczkę rowerową z Tarnowskich Gór do Zbrosławic, której celem jest pokazanie możliwości rozwoju turystyki rowerowej w oparciu o nieczynne trasy kolejowe - podaje Aleksander Kopia, Tarnogórski Oficer Rowerowy.

W Tarnowskich Górach będzie można wypożyczyć rower. Do tego powstanie 28 stacji

30 kilometrów dróg rowerowych w TG

W naszym mieście od wielu miesięcy trwają prace związane z dużą inwestycją, której efektem końcowym będzie wybudowanie prawie 30 kilometrów infrastruktury dla cyklistów. Powstanie także centrum przesiadkowe typu "park and ride". Użytkownicy będą mogli skorzystać z 200 miejsc dla samochodów, parkingu dla 100 rowerów oraz stacji do ładowania elektrycznych jednośladów.

- Czekamy na zatwierdzenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projektu połączenia ulicy Bałtyckiej z drogą rowerową przy Obwodnicy oraz akceptację niemal gotowego odcinka przy ulicy Piłsudskiego przez Tauron. Zaawansowane prace trwają na Osadzie Jana i przy ulicy Nakielskiej. W najbliższych dniach uruchomimy oświetlenie na trasie biegnącej wzdłuż wąskotorówki i ten odcinek będzie już oficjalnie otwarty - wylicza Aleksander Kałka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Tarnowskich Gór.

Władze miasta zapowiadają, że na aktualnie realizowanej inwestycji się nie skończy. Zamierzają rozwijać sieć tras rowerowych.

- Nie spoczniemy na laurach. Rozmawiamy zarówno z naszymi partnerami z powiatu, jak i innymi jednostkami, środowiskiem rowerowym. Mieszkańcy chcą poruszać się po całym mieście, mieszkańcy chcą łączyć się z innymi miastami. To widzimy na ulicach: tarnogórzanie lubią rowery - zapewnia Bartosz Skawiński, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór.

Jak zostać rowerowym ambasadorem?

Urząd Miasta Tarnowskie Góry zaprasza mieszkańców do udziału w internetowym konkursie. Skierowany jest on do miłośników jazdy na rowerze. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w akcji?

- Rowerowymi ambasadorami mogą zostać tarnogórzanie, którzy opublikują na TikToku krótkie wideo z hasztagiem #RoweroweTG i zaprezentują swoje ulubione rowerowe trasy w Tarnowskich Górach. Na zwycięzców czekają rowerowe gadżety, darmowy serwis rowerowy i możliwość dalszej współpracy - tłumaczy Aleksander Kopia.

Szczegóły konkursu na stronie internetowej Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Niniwa Team 2023

Może Cię zainteresować:

Rowerami ze Śląska do Lizbony na ŚDM. Z Niniwa Team jechał także tarnogórzanin

Autor: Urszula Ważna

31/08/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon