Aktualizacja
Impreza odbędzie się w dniach 2-4 lipca na terenie obok Stawu Zandka (za stacją Orlen). Przydatne informacje znaleźć można na facebookowym profilu wydarzenia.
I Golęszyckie Zmagania w Miasteczku Śląskim
Turnieje i imprezy rekonstrukcyjne przyciągają wielu turystów, zwłaszcza teraz, kiedy po długich miesiącach lockdownu organizatorzy tego typu wydarzeń mogą nareszcie zaprosić na nie większą publiczność. Wszyscy fani historii (i nie tylko) z pewnością ucieszą się z faktu, że w naszym powiecie planowany jest zjazd drużyn średniowiecznych.
- Serdecznie zapraszamy na naszą drużynową, wczesnośredniowieczną imprezę, która po raz pierwszy odbędzie się w Miasteczku Śląskim na terenie, gdzie... być może, z inicjatywy części naszej drużyny, wkrótce powstanie grodzisko - zapraszają pomysłodawcy. - Główne atrakcje przewidziane są na sobotę (03.07). Docelowy harmonogram jest w trakcie realizacji, ale pojawi się już niedługo - dodają.
Tarnowskie Góry. Gra Miejska Retrospekcja - Rozegraj Powstanie
Wydarzenie trwać będzie od 1 do 4 lipca 2021 roku. Czego możemy się spodziewać? Organizatorzy zdradzają, że w planach mają między innymi:
- obozowisko
- kramy
- turniej wojów
- turniej łuczniczy
- bitwa
- biesiada
- wykłady
- manewry
- świetna zabawa w różnistych zmaganiach
- Chcielibyśmy też zorganizować targowisko, więc zapraszamy również rzemieślników - Wy też możecie zapraszać - informuje Mirosław Kurek, jeden z organizatorów.
Więcej informacji pojawi się wkrótce na profilu wydarzenia. Zainteresowane drużyny rekonstrukcyjne mogą już zgłaszać swój udział w imprezie poprzez wypełnienie formularza.
Grodzisko w Miasteczku Śląskim
W Miasteczku Śląskim powstać może osada słowiańska. 23 kwietnia burmistrz Michał Skrzydło podpisał umowę użyczenia gruntów pod budowę Grodziska. Działania te będą realizowane przez Golęszycką Drużynę Dąb w ramach projektu Wskrześmy Lubomię. Na razie pomysłodawcy nie chcą zdradzać szczegółów, ale jeżeli uda im się zrealizować plany, w powiecie tarnogórskim może pojawić się naprawdę wyjątkowa atrakcja!
- Głównym naszym celem jest rekonstrukcja grodziska wczesnośredniowiecznego słowiańskiego plemienia Golęszyczan i otworzenie w nim żywego muzeum. Niemniej z czasem stwierdziliśmy, że po drodze do głównego celu można powalczyć o kilka pomniejszych, choć nie mniej ważnych. I tak, Stowarzyszenie Golęszyczanie skupia się na promocji i krzewieniu wiedzy na temat czasów wczesnego średniowiecza - informują członkowie organizacji. - Uczymy, że początek wcale nie nastąpił około 966 roku, a dużo wcześniej. Pokazujemy to, czego w szkołach nie uczą lub tylko wspominają pobieżnie. Bo przecież nasze ziemie miały przeszłość nie mniej fascynującą niż Grecja czy Egipt - zaznaczają.
Akcja Zanocuj w lesie rozpoczęta. Survivalowa przygoda w Miasteczku Śląskim