Porządkowanie Tarnowskich Gór
24 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę krajobrazową dla gminy Tarnowskie Góry. Szesnastu radnych głosowało za, jeden przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. 31 lipca zapisy dokumentu stały się prawem miejscowym.
Prace nad uchwałą trwały już od dawna. W 2017 roku przeprowadzone zostały konsultacje społeczne. Tarnogórzanie jasno stwierdzili, że ich miasto musi podjąć zdecydowane kroki w stronę uporządkowania przepisów dotyczących wyglądu i ilości reklam w przestrzeni publicznej. Ich zdaniem na szczególną troską zasługują obiekty zabytkowe, użyteczności publicznej oraz tereny zielone. Tak też się stało.
- To jest projekt, o którym mówiliśmy z Państwem już od kilku lat - mówi Arkadiusz Czech. - Postanowiliśmy, że taki dokument przedstawimy Państwu po całej skomplikowanej procedurze konsultacyjnej i zobaczymy, czy nadzór prawny się z nim zgodzi czy nie. Będziemy procedować w dalszym ciągu, tak żeby osiągnąć swój cel. Jest nim uporządkowanie przestrzeni publicznej - tłumaczy burmistrz miasta.
Nowa ustawa dzieli Tarnowskie Góry na siedem sektorów:
- Obszar I - centrum miasta wpisane do rejestru zabytków
- Obszar II – tereny o wartościach kulturowych w śródmieściu oraz w dzielnicach położonych poza obwodnicą
- Obszar II – sektor z dominacją zabudowy mieszkaniowo-usługowej
- Obszar I – tereny dużych obiektów handlowych i stacje paliw
- Obszar V – rejon z dominacją zabudowy produkcyjno-usługowej
- Obszar V – sektor zabudowy wielorodzinnej
- Obszar VII – strefa ochrony krajobrazu przyrodniczego i tereny leśne
Każdego z obszarów dotyczą osobne przepisy zawarte w ustawie. Najbardziej restrykcyjne są wymogi wobec reklam w sektorze I. Jest to zabytkowe centrum Tarnowskich Gór, które zasługuje na szczególną ochronę przed nadmiarem często mało estetycznych materiałów reklamowych. Oczywiście reklamy nie znikną zupełnie z miejskiego krajobrazu, ale zostaną znacznie ograniczone. Jak pokazują przykłady innych polskich miast, estetyczne, dopasowane do historycznej architektury szyldy czy plakaty nie tylko nie szpecą ulic i placów, ale nawet stanowią element dekoracyjny.
W największym sektorze, obszarze III, zostanie znaczenie ograniczona ilość oraz wielkość reklam. Także wzdłuż dróg krajowych nr 11 i nr 78 będą obowiązywały specjalne przepisy zmniejszające dopuszczalny rozmiar tablic. Co więcej, w okolicy największych skrzyżowań wydzielone zostały osobne obszary. O konieczności takiej decyzji mówili sami mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.
Wszystkich siedmiu obszarów dotyczą wytyczne takie jak: obowiązek utrzymania nośników reklamowych w dobrym stanie technicznym, kolorystyka konstrukcji reklamowych w odpowiednich kolorach (biel, czerń, brąz, beż), zakaz przysłaniania reklamami drzwi, okien oraz elementów dekoracyjnych architektury.
Na dostosowanie się do przepisów tarnogórzanie będą mieli dwa lata. W tym czasie powinny wygasnąć aktualne umowy dotyczące korzystania z nośników. W przypadku nowych reklam i banerów konieczne jest już przestrzeganie zapisów ujętych w uchwale. Twórcy dokumentu sami mówią o tym, że pismo do najłatwiejszych w zrozumieniu tekstów nie należy. Gdyby jednak ktoś był ciekaw szczegółów nowego przepisu, znajdzie go na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.
Polskie miasta wobec ustawy
Przyjęcie uchwały wprowadza nasze miasto do postępowej grupy innych, często większych od Tarnowskich Gór aglomeracji, które zdecydowały się na zadbanie o estetykę przestrzeni urbanistycznej. Są wśród nich między innymi: Kraków, Łódź i Gdańsk. Dodatkowo warto przypomnieć, że ustawa umożliwia samorządom pobieranie opłat od właścicieli obiektu lub terenu, na którym widnieje reklama. Mimo że przepis wszedł w życie już 5 lat temu, wiele miast wciąż ma problem z uchwaleniem odpowiednich przepisów, a ewentualne projekty budzą wśród zainteresowanych spore emocje.