Poznaj Polskę 2022 - jak to działa?
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza podstawówki oraz szkoły średnie do organizowania krajoznawczych wycieczek i składania wniosków o dofinansowanie. Jest się o co starać. Dotacja może pokryć nawet 80% kosztów wyjazdu. Pozostałe 20% to środki własne, w tym niefinansowe. W zależności od ilości dni przyznane kwoty mogą wynieść:
- wyprawy jednodniowe – do 5 tys. zł
- wyprawy dwudniowe – do 10 tys. zł
- wyprawy trzydniowe – do 15 tys. zł
Dofinansowanie pokrywa następujące wydatki:
- koszty przejazdu
- bilety wstępu
- usługa przewodnicka
- zakwaterowanie
- wyżywienie
- ubezpieczenie uczestników wyjazdu
W planie wycieczki należy uwzględnić 2, 4 lub 6 punktów edukacyjnych (w zależności do długości wyjazdu) wymienionych w specjalnej liście. Zainteresowane szkoły powinny się pospieszyć. Wnioski przyjmowane są tylko do wyczerpania puli przeznaczonych na ten cel środków.
- Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym - oświadcza Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W zeszłym roku z programu skorzystało ponad 215 000 uczniów w ramach prawie 5 000 wyjazdów. W tym roku na realizację przedsięwzięcia ministerstwo przeznaczyło 100 mln złotych.
Tarnowskie Góry w programie Poznaj Polskę
MEiN opracowało listę punktów, spośród których szkoły mogą wybierać odpowiednią liczbę atrakcji. W spisie znajdziemy jeden z najbardziej popularnych celów turystycznych powiatu - tarnogórskie obiekty UNESCO. Oznacza to, że uczniowie podczas wyjazdów będą mogli zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra czy Sztolnię Czarnego Pstrąga z naprawdę sporą zniżką.
- Podziemia zabytkowej kopalni rud srebrnośnych oraz sztolni "Czarnego Pstrąga" można znaleźć na liście na pozycji 556. Jedyne w województwie śląskim obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mogą odwiedzić wszystkie klasy zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych - cieszą się opiekunowie zabytków. - Nie czekaj, złóż dokumenty i przyjedź z uczniami na wycieczkę do obiektów UNESCO - zachęcają.
To nie koniec dobrych wieści. W ramach wycieczki dofinansowany może być także nocleg w jednym z tarnogórskich obiektów noclegowych.
Radzionków zaprasza
Na wspomnianej liście atrakcji widnieje nie tylko Miasto Gwarków. Uczniowie będą mogli zwiedzić także Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie. W siedzibie instytucji zobaczyć można dokumenty, opracowania, pamiątki i inne źródła związane z losem miejscowej ludności w okresie okołowojennym. Szkoły mogą także skorzystać ze specjalnej oferty edukacyjnej - lekcji historii czy warsztatów.