Umowa już podpisana
Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli "Mechanika" i Chemetu. Obecni byli także reprezentanci władz powiatowych oraz - oczywiście - uczniowie.
- Jako pierwszy głos zabrał pan wicestarosta, życząc powodzenia i dobrej współpracy szkoły, której jest absolwentem, z firmą Chemet. Następnie wypowiedział się pan prezes Piotr Frycz, nakreślając wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej w Polsce i na świecie w zakładach produkcyjnych Chemet S.A. Pan Rafał Śliż przedstawił prezentację "Chemet w liczbach" ukazując, jaką potęgą w Europie, a także na świecie jest Grupa Chemet, jak wiele miejsc pracy zapewnia i jakie możliwości rozwoju daje. Następnie panowie Artur Lepszy i Michał Boryczka przeprowadzili wykład wraz z prezentacją na temat nowoczesnych metod w spawalnictwie - wspominają pedagodzy.
Następnie odbyło się podpisanie umowy o współpracy. Na zakończenie grupa uczniów wraz z Kierownikiem Warsztatów Szkolnych, panem Łukaszem Mannem udała się na wizytę studyjną do Zamiejscowego Wydziału Produkcji Chemet S.A.
- Z pewnością dzisiejsze wydarzenia będą początkiem owocnej współpracy pomiędzy szkołą a Grupą Chemet, a w przyszłości być może nasi uczniowie będą mogli zostać cenionymi pracownikami firmy - dodają przedstawiciele "Mechanika".
Co zyska szkoła?
Nawiązana współpraca wiąże się z szeregiem korzyści dla ZSTiO. W przyszłym roku szkolnym 2022/2023 otworzone zostaną między innymi nowe kierunki w szkole branżowej: operator obrabiarek skrawających oraz ślusarz. Jak informuje placówka, możliwe będzie otwarcie dwóch klas bądź jednej klasy łączonej kształcącej uczniów w obydwu zawodach.
Na najlepszych uczniów szkoły branżowej czeka specjalne wyróżnienie.
- Stypendia te otrzyma dwóch uczniów szkoły branżowej z najwyższą średnią ocen z przedmiotów teoretycznych oraz dwóch uczniów szkoły branżowej z najwyższą średnią ocen z przedmiotów praktycznych (z praktycznej nauki zawodu) - warto się starać! - zachęcają nauczyciele.
Kolejnym benefitem jest możliwość odbycia praktyk w zakładach Chemetu na terenie Polski oraz we Francji.
- Dzięki nim uczniowie mają szansę na skonfrontowanie własnej wiedzy i umiejętności z wymaganiami stawianymi w rzeczywistym środowisku pracy. Praktyki te z reguły stanowią pierwsze doświadczenie zawodowe i to dzięki nim uczeń wkracza na rynek pracy. W ramach współpracy z Chemet S.A. uczniowie klasy branżowej ZSTiO będą priorytetowo przyjmowani do zakładów produkcyjnych na odbywające się w toku kształcenia praktyki zawodowe - opowiadają przedstawiciele szkoły.
To jeszcze nie koniec. Mamy dobre wieści dla przyszłych absolwentów "Mechanika".
- Absolwentom szkoły branżowej ZSTiO firma Chemet S.A. będzie oferowała miejsca pracy wraz z możliwością bezpłatnego odbycia kursu spawalnictwa - zapowiadają nauczyciele. - Wierzymy, że wielu wykwalifikowanych absolwentów "Mechanika" rozpocznie swoją karierę właśnie w Chemecie!