"Sempa" wczoraj i dziś
Muzeum w Tarnowskich Górach uroczyście zainaugurowało kolejną wystawę czasową. Wernisaż miał miejsce w sobotę, 21 października. Bohaterem ekspozycji zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej.
- Jest następcą założonej w 1923 r. polskiej Wyższej Szkoły Żeńskiej im. Szymona Konarskiego, powstałej z przekształcenia istniejącej od 1860 r. niemieckiej średniej szkoły dla dziewcząt. W roku szkolnym 1925/1926 siedzibę placówki przeniesiono do budynku przy obecnej ul. Opolskiej 28, gdzie działa ona do dziś - wyjaśniają twórcy wystawy.
Inspiracją do jej powstania był tegoroczny jubileusz placówki. Świętuje ona stulecie działalności.
- Historia i tradycje szkoły zostały przybliżone na ekspozycji głównie za sprawą zdjęć i pamiątek po nauczycielach i uczniach, archiwaliów, planów dokumentujących życie szkoły w różnych okresach oraz przybliżających sylwetki absolwentów "Sempy" i pozostających w ich pamięci pedagogów. Całość wzbogacają zachowane do dziś pomoce naukowe, dawniej wykorzystywane m.in. na lekcjach biologii, geografii, fizyki i historii - dodają organizatorzy.
Wystawę będziemy mogli oglądać w Muzeum w Tarnowskich Górach do 28 stycznia 2024 roku. Placówka przyjmuje gości w następujących godzinach:
- wtorek, środa, czwartek, piątek: 10:00–16:00
- sobota: 10:00–15:00
- niedziela: 12:00–17:00
Muzeum pochwaliło się także kolejnymi planami. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w łącznej wysokości 14 000 zł. Jedno z zadań powstanie przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
- Pierwszy z projektów - "Zwiedzanie Muzeum z Lyjną i Ryjzką" - już niedługo się rozpocznie. Specjalne zajęcia edukacyjne z udziałem Heleny Domańskiej i Teresy Majzner z Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku zostały dofinansowane przez Katowice Miasto Ogrodów w ramach programu Spójnik!, realizowanego w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - tłumaczą muzealnicy.
Na efekty drugiego zadania przyjdzie nam poczekać trochę dłużej. Tematem przewodnim stanie się dawna wspólnota żydowska z naszego miasta.
- Będzie to wystawa czasowa "Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach", przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Gliwicka 66. Na ekspozycji zaprezentujemy m.in. artefakty wydobyte podczas badań archeologicznych na Placu Synagogi. Wystawa zostanie zrealizowana dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce - dodają organizatorzy projektu.
Może Cię zainteresować: