Centrum żelaznego szlaku w Kaletach
Jak się okazuje, ta miejscowości to nie tylko lasy, zalew i spokojna okolica do wypraw rowerowych. Z tym obecnie wielu osobom kojarzą się Kalety. Nie wszyscy wiedzą, iż w przeszłości miejscowość zawdzięczała swój rozwój w dużej mierze przesyłowi. Jakiemu? Choć dziś trudno w to uwierzyć, patrząc na rozległe lasy otaczające miejscowość, ale kiedyś panowało tam hutnictwo.
- W materiałach historycznych dla miasta Kalety pod datą 1365 r. datuje się powstanie kuczowskiej kuźnicy. Obszar Drutarni, Jędryska, Kuczowa, Miotka, Mokrusa, Truszczycy, Zielonej stał się małym centrum hutnictwa. Jedna za drugą powstają tutaj kuźnice, które zużywają do wytopu żelaza drewna. Zatem już od XIV wieku na terenie miasta Kalety rozwija się przemysł hutnictwa - tłumaczą urzędnicy miejscy.
W związku z takimi tradycjami, samorząd chce rozszerzyć ofertę turystyczną o kolejny punkt. Ma to być centrum żelaznego szlaku. Według planów na terenie Ichtioparku powstaną cztery pawilony opowiadające przemysłową historię Kalet i pobliskich gmin. Goście poznają tam punkty, jakie warto w okolicy odwiedzić. Powstałe pawilony dostępne będą przez cały rok, a ich zwiedzanie pozostanie nieodpłatne.
- W 1505 roku rozpalono palenisko w kuźnicy jędryskowskiej. Na miejscu Drutarni była plaplińska kuźnica. Następuje eksplozja przedsiębiorczości. Cała okolica gwałtownie rozwija się i bogaci. Pod koniec XVI wieku czynna była kuźnica Zielonego. Truszczycka kuźnica wymieniona została w dokumentach źródłowych po raz pierwszy w 1605 r. Walenty Rozdzieński w dziele wydanym w Krakowie w 1612 r. pod tytułem "Officina ferraria abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego" wylicza - poza szeregiem hut dolnośląskich siedem położonych nad rzeką Mała Panew - między innymi kuźnicę kuczowską. W innym miejscu autor opisuje perypetie kuźnika o nazwisku Jędrysek, a jak wiadomo tak właśnie brzmi nazwa jednej z dzielnic miasta Kalety - dodają urzędnicy miejscy.
Samorząd planuje postarać się o dotację unijną na rzecz realizacji turystycznych planów, natomiast mieszkańcy województwa śląskiego mogą wypowiedzieć się na temat nowej inwestycji. W tym celu powstała specjalna ankieta. W oczekiwaniu na kolejną atrakcję warto wybrać się do Zielonego Zakątka Śląska i już teraz poznać jego uroki.
Może Cię zainteresować:
Czas na rowerową przygodę w Leśnym Zakątku Śląska. Kalety zapraszają miłośników dwóch kółek
Może Cię zainteresować: