Ogród deszczowy w Kaletach
Ozdobne grządki, rośliny, a nawet instalacja dla owadów - to wszystko znaleźć można w nowopowstałym ogrodzie. 19 maja odbyło się spotkanie, podczas którego przygotowano zieloną przestrzeń. Znajdziemy ją przy pasiece edukacyjnej na terenie Ichtioparku.
- Projekt został zrealizowany dzięki porozumieniu intencyjnemu, jakie Miasto Kalety podpisało ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów oraz partnerem projektu – Fundacją Sendzimira. Celem tego przedsięwzięcia była przede wszystkim edukacja społeczeństwa z zakresu potrzeby zagospodarowywania wód opadowych, wskazania dobrych praktyk, działań oraz ich promocja - tłumaczą przedstawiciele miasta.
Przy zakładaniu ogrodu pomagali mieszkańcy Kalet z Dziennego Domu Senior Plus. Najpierw wysłuchali wykładu o wodach opadowych, które są kluczowe przy planowaniu przedsięwzięcia, a następnie uczestniczyli w warsztatach praktycznych. Seniorzy mogli zobaczyć, jak przygotować glebę pod ogród deszczowy, sadzili rośliny, a nawet montowali domek dla owadów pszczołowatych. Efekty ich pracy są już widoczne i najlepiej przekonać się o nich samemu, odwiedzając kaletański Ichtiopark.
Kalety polecają się na weekend. Jakie nowe atrakcje czekają na mieszkańców i gości?
Ogród deszczowy - co to właściwie jest?
W coraz większej ilości miast zakładane są tego typu miejsca. Ma to oczywiście związek z panującym trendem proekologicznym. Rozwiązanie to łączy potrzebę troski o środowisko naturalne z dbałością o estetykę przestrzeni publicznej.
Ogród deszczowy jest zakładany w celu zachowania jak największej ilości wody w ekosystemie. Specjalnie dobrane rośliny mają za zadanie gromadzić wodę opadową. W efekcie końcowym wzrasta wilgotność powietrza, rozwija się fauna i flora. Tego typu rozwiązania stosują obecnie nie tylko poszczególni mieszkańcy, ale także wiele miast. Infrastruktura zielona bardzo dobrze sprawdza się w przestrzeni publicznej.
Może Cię zainteresować: