W Tarnowskich Górach powstanie zielona akupunktura. Ruszają spotkania z mieszkańcami

Jak zadbać o najbliższą przestrzeń, by była bardziej naturalna i mniej betonowa? Można na przykład wybrać się na miejskie konsultacje, które odbędą się już w przyszłym tygodniu.

Tarnowskie gory zielen spotkania 2

Zielona akupunktura w Tarnowskich Górach

Pierwszy etap inicjatywy już za nami. Urząd Miasta zachęcał mieszkańców do wypełnienia ankiet dostępnych w wersji papierowej i elektronicznej.

- Prosimy o wskazywanie miejsc, które dzięki niewielkiej interwencji mogłyby lepiej niż obecnie pełnić funkcje ekologiczne i rekreacyjne. Mogą to być np. działania polegające na rozszczelnieniu nawierzchni utwardzonej, wprowadzeniu drzew w miejsca pozbawione cienia, pnączy na puste elewacje ("gołe" ściany), zazielenianiu podwórek, budowie ogrodów deszczowych w sąsiedztwie budynków lub parkingów, stworzeniu mini skwerków w miejscu obecnych nieużytków, a nawet zamianie wybranych miejsc parkingowych, chodników czy fragmentów ulic na zieleńce lub miejsca wypoczynku - zachęcali urzędnicy miejscy.

    W akcję zaangażowało się ponad 170 mieszkańców. Ich propozycje analizują eksperci i urzędnicy. Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się natomiast spotkania z tarnogórzanami. Zajęcia noszą nazwę "Wspólnie tworzymy Miejską Zieloną Akupunkturę!".

    - W czasie warsztatów przedstawimy wnioski powzięte po zliczeniu i analizie ankiet, wspólnie zastanowimy się nad konkretnymi, zielonymi rozwiązaniami – mówią przedstawiciele firmy Arbre Architektura Krajobrazu, która odpowiada za przygotowanie planu zielonej akupunktury.

    Zajęcia odbędą się:

    • we wtorek, 3 października, o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Korczaka 2 (dla mieszkańców Śródmieścia-Centrum, Lasowic, Osady Jana, Bobrownik Śląskich-Piekar Rudnych i Rept Śląskich)
    • w środę, 4 października, o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Litewskiej 6 (dla mieszkańców Śródmieścia-Centrum, Starych Tarnowic, Opatowic, Rybnej, Sowic, Strzybnicy i Pniowca)

    Organizatorzy spotkania zapraszają do wcześniejszych mailowych zapisów (tgankieta@gmail.com), by przygotować odpowiednią liczbę materiałów dla uczestników.

    - Nowe zagospodarowania terenów powstaną w oparciu o pomysły, problemy i potrzeby wskazane przez ankietowanych mieszkańców i uczestników warsztatów, pracowników urzędu i ekspertów. Będą one stanowić podstawę do dalszych prac projektowych. Koncepcje będą poddawane wspólnej analizie i dyskusji - dodają urzędnicy miejscy.
    Tarnogórzanie sadzą drzewa 2

    Może Cię zainteresować:

    Młodzi tarnogórzanie sadzą młode sadzonki. W naszym mieście pojawi się 200 nowych drzew

    Autor: Urszula Ważna

    03/08/2023

    Subskrybuj tarnowskiegory.info

    google news icon