Co by tu wybrać?
To pytanie stawiają już sobie nastolatkowie, którzy w tym roku opuszczą ośmioletnie podstawówki. Zanim jednak porzucą szkolne mury, czeka ich pierwszy poważny egzamin. Odbędzie się on w dniach 25-27 maja. Młodzież będzie zdawać trzy przedmioty: język polski, matematykę oraz wybrany język obcy nowożytny. Dzisiaj zakończyły się natomiast egzaminy próbne. Co sądzą o nich ósmoklasiści?
- Generalnie testy nie były łatwe. Największy problem miałam z angielskim, a najbardziej podobał mi się arkusz z polskiego - opowiada jedna z uczennic z Tarnowskich Gór. - Chciałabym, żeby na egzaminie pojawił się „Mały Książę” - dodaje.
Mimo tego, że do lata i składania dokumentów o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych jeszcze daleko, placówki już starają się zachęcić młodych ludzi do rekrutacji do danego liceum czy techniku. Rzeczywiście, jest w czym wybierać. W naszym mieście funkcjonują:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej
- II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
- Zespół Szkół Chemiczno - Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Mechanik”
- Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich
- Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych
- Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
- Wieloprofilowy Zespół Szkół
- Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli
- Centrum Kształcenia Ustawicznego
- Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych
- Zespół Szkół Salezjańskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
Niektóre z placówek znalazły się w prestiżowym rankingu Perspektywy 2021. Najlepszym liceum w naszym powiecie okazało się II LO im. Stanisława Staszica, natomiast wśród techników prym wiedzie Technikum nr 1 (Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących).
Nowości w szkołach ponadpodstawowych
Niestety pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnych Targów Edukacyjnych czy Dni Otwartych. Istnieją natomiast także inne metody, by dotrzeć z ofertą do przyszłego kandydata. Jedną z nich są "wirtualne odwiedziny" w szkołach podstawowych. Taktykę tę wykorzystuje na przykład Chemik. Technikum, oprócz zajęcia wysokiego miejsca we wspomnianym rankingu, może pochwalić się jedną z najnowszych inwestycji.
- Pracownia weterynaryjna wzbogaciła się o szkielet konia naturalnej wielkości. Nasz koń jest jedną z kilkunastu pomocy naukowych, dzięki którym naukowo rozwijać się będą uczniowie klasy technik weterynarii. Wartość całego projektu wynosi 142 tysięcy złotych. Oprócz konia nowe pomoce naukowe to: świnia, owca, kura. Zapraszamy tegorocznych ósmoklasistów do naszej szkoły - zachęcają przedstawiciele technikum.
Także w Staszicu szykuje się ciekawa zmiana. Uczniowie profilu biologiczno - chemicznego zaczną korzystać z nowej pracowni.
- Znajdą się w niej najnowsze pomoce szkolne (w tym 14 stanowisk mikroskopowych umożliwiających korzystanie z preparatów suchych i mokrych, tablica multimedialna z pełnym oprogramowaniem) oraz funkcjonalne wyposażenie - tłumaczą władze szkoły. - Ale chcemy w pracowni eksponować również zbiory zgromadzone w XIX wieku przez pierwszego dyrektora naszej szkoły (i wybitnego botanika) Paula Wossidlo - dodają.
Osiągnięciami oraz pracami swoich uczniów - i to nie tylko w wersji online - chwali się także Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych. Niedawno młode przedstawicielki placówki prezentowały swoje projekty podczas pokazu mody w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Na uwagę zasługuje także Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku (gmina Tworóg). Jest to jedna z zaledwie kilkunastu szkół tego typu w całym kraju. Tutaj także planuje się realizację interesującego przedsięwzięcia.
Wybór szkół w naszym mieście, a także powiecie jest naprawdę szeroki. Z pewnością każdy ósmoklasista znajdzie dla siebie coś ciekawego.
fot. II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach