Na dzisiejsze wydarzenie zaproszeni byli wszyscy chętni do porozmawiania o planowanych w tym roku inwestycjach miasta. Na pytania odpowiadał zastępca burmistrza ds. gospodarczych Piotr Skrabaczewski. Co szczególnie ciekawiło lokalnych przedsiębiorców?
Termomodernizacja miasta
Jednym z głównych tematów stała się kwestia związana z ekologią, ale tym razem nie wycinka drzew, lecz ograniczenie niskiej emisji w gminie. Padło pytanie o dofinansowanie instalacji elektrycznych służących ogrzewaniu. Wiceburmistrz zapewnił, że przyjrzy się tej kwestii. Dodał jednak, iż dużo zależy od dotacji, jakie uda się na ten cel pozyskać. Przypomniał także, że miasto wydało już 12 milionów złotych na Program Ograniczenia Niskiej Emisji skierowany do gospodarstw domowych. W latach 2021-2025 przewiduje się jego kontynuację.
W trakcie realizacji jest także program OZE. Natomiast w kwietniu Urząd Miasta będzie ubiegał się o dofinansowanie w wysokości 2,5 miliona złotych ze środków akcji Czyste Powietrze. Otrzymane wsparcie pozwoli na wymienienie 250-200 kotłów na bardziej ekologiczne systemy. W ubiegłym roku miastu udało się zlikwidować 500 tak zwanych "kopciuchów" w mieszkaniach komunalnych.
- Zadanie to będzie oczywiście kontynuować. Mamy wytypowanych 50 budynków do termomodernizacji – na pierwszy rzut pójdzie 20. Przygotowujemy dokumentację – mówił wiceburmistrz.
Sport i rekreacja
Piotr Skrabaczewski wypowiedział się także na temat przyszłych inwestycji związanych z obiektami rekreacyjnymi. Możemy się spodziewać między innymi: budowy dwóch nowych boisk na terenie TS Gwarek wraz z zapleczem szatniowym, trzech placów zabaw: przy ul. św. Wojciecha, ul. Rozpłochowskiej oraz Pl. Hutnika, a także zakończenia prac na Rynku.
- Pod Halą Targową chcemy jeszcze w tym roku przystąpić do budowy strefy relaksu – jest dopracowany projekt zgodnie z uwagami mieszkańców. Projektujemy też Plac Wolności. Chcielibyśmy również zrobić nowy plac zabaw na Palcu TPD wraz z nowoczesną kompaktową toaletą – wymieniał wiceburmistrz.
Tereny pod inwestycje
Niedawno z sukcesem sprzedano działki w lasowickiej strefie inwestycyjnej. Budowa drogi S11 to kolejna realna szansa na zyskowne lokowanie kapitału. Do tego czasu przedsiębiorcy mogą zwrócić swoją uwagę na tereny w innych lokalizacjach.
- Została nam jeszcze ostatnia działka przy ul. Kopalnianej, działki przy ul. Wodnej pod cele gospodarcze oraz działka w rejonie Polnej, która wymaga przygotowania. Jeżeli zostanie ustalony łącznik między Zagórską a planowaną drogą S-11 do dyspozycji będzie 40 ha ziemi pomiędzy Fazosem a Towarową – informował Piotr Skrabaczewski.
Odniósł się także do pytań związanych z infrastrukturą drogową.
- Teraz robimy połączenie ul. Sobieskiego i ul. Skowronków w Reptach. Planujemy przedłużenie ul. Sielanka w stronę Laryszowa oraz zrobienie wyjazdu z Sielanki w kierunku ul. Pyskowickiej, wytyczenie dróg do ul. Wiśniowej. Nie będziemy jednak przejmować wewnętrznych dróg dojazdowych – zapowiedział wiceburmistrz.
Wsparcie dla gastronomii
Swoimi wątpliwościami podzielili się także restauratorzy. Wspomnieli o wprowadzonych niedawno zmianach dotyczących ogródków letnich. Według właścicieli zasady te mogą wiązać się z kosztami.
- To te same zapisy, które już obowiązywały. Odnoszą się one do kwestii kolorów, stosowanych materiałów. Jeżeli chodzi o nowości – wytyczono jedynie drogi pożarowe i graficznie pokazano obszary, gdzie można stawiać ogródki, a gdzie nie można tego robić - skomentował Skrabaczewski. – Chcemy także obniżyć opłaty za zajęcie pasa drogowego aż trzykrotnie – do symbolicznych 10 groszy za metr kwadratowy. Zależy nam na gastronomii – to pobudza nasze miasto – dodał.
Warto pamiętać, że wydatki gminy przeznaczone na inwestycje to szansa dla przedsiębiorców, którzy mogą startować w przetargach i otrzymywać kolejne zlecenia. Podwyższa to także poziom życia mieszkańców. Dzięki temu do Tarnowskich Gór wciąż przyjeżdżają nowe osoby, chcące osiedlić się w naszym mieście. Z roku na rok jest nas coraz więcej.