Wieszowa i Nakło Śląskie zapraszają na Europejskie Dni Dziedzictwa. Co ciekawego w programie?

W najbliższy weekend w powiecie tarnogórskim odbędą się turystyczne wydarzenia organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji. W planie turniej rycerski i zwiedzanie gminy Zbrosławice.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Palac naklo slaskie europejskie dni dziedzictwa
Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Co roku we wrześniu organizowany jest festiwal, który zaprasza do dołączenia przeróżne punkty turystyczne z całego kraju. Oczywiście inicjatywa odbywa się także poza granicami Polski. Dzięki zaangażowaniu wielu miłośników dziedzictwa regionu powstaje mapa ciekawych eventów skłaniających gości do poznania lokalnej historii oraz tradycji.

- To cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną - podają koordynatorzy.

Wieszowa i Nakło Śląskie zapraszają

Akcja obejmuje swoim zasięgiem także powiat tarnogórski. Włącza się w nią między innymi gmina Zbrosławice.

- Ks. Adalbert Widera i Guido Henckel von Donnersmarck będą głównymi postaciami wydarzeń, które odbędą się w Wieszowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 17 września - zapowiadają organizatorzy.

Od godziny 14:00 do 17:00 zaplanowano spacer historyczny po Wieszowie śladami przodków, którzy tworzyli historie. Na trasie dworzec kolejowy, familoki oraz mini-pielgrzymka do źródełka świętego Jana Sarkandra. Turyści usłyszą opowieść o linii tramwajowej T31 i innych ciekawostkach. Wycieczka rozpocznie się na parkingu przy ul. Sinkiewicza, a zakończy przy świetlicy gminnej. Tam też o godzinie 17:00 odbędzie się wykład pt. "Moje żywe dziedzictwo". Wygłosi go gość specjalny - Stefan Kaczmarczyk, autor książki "Dwór w Wieszowie".

Reklama

Natomiast w Nakle Śląskim na gości czekać będzie zwiedzanie dawnego pałacu Donnersmarcków. Uczestnicy mogą poznać zabytek 16 września o godzinie 15:00 oraz 17:00. Wstęp jest wolny. Rezerwacji miejsc dokonamy pod numerem telefonu: 505 802 207. W czasie wydarzenia trwać będzie turniej rycerski. Rekonstruktorzy przeniosą nas w czasie o dobre kilka wieków. Goście zobaczą:

  • średniowieczne obozowisko
  • pokaz walki połączony ze scenką obyczajową z życia epoki
  • warsztaty tańca dawnego
  • turnieje rodzinne – turniej rycerski, turniej dam i rycerzy oraz turniej rzutu kolczugą
  • pokaz artyleryjski broni czarnoprochowej
  • zabawy plebejskie dla dzieci i atrakcje dla rodzin – strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią, rzucanie specjalnymi nożami do drewnianej tarczy, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, zabawa w "Małego Johna" (walki na worki na równoważni), "Młynek rycerski", rzut parami kolczugą na odległość, gra w boule

17 września, na zakończenie weekendu, odbędzie się tradycyjny rajd rowerowy "Śladami górnośląskiej szlachty… i nie tylko!". Wydarzenie cieszy się dużą popularnością i wolne miejsca zostały już zarezerwowane.

Reklama

Pałac w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

Hrabiowie, damy i własny Disneyland. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac w Nakle Śląskim

Autor: Urszula Ważna

05/05/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama
Reklama