Wieszowa i Nakło Śląskie zapraszają na Europejskie Dni Dziedzictwa. Co ciekawego w programie?

W najbliższy weekend w powiecie tarnogórskim odbędą się turystyczne wydarzenia organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji. W planie turniej rycerski i zwiedzanie gminy Zbrosławice.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Palac naklo slaskie europejskie dni dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Co roku we wrześniu organizowany jest festiwal, który zaprasza do dołączenia przeróżne punkty turystyczne z całego kraju. Oczywiście inicjatywa odbywa się także poza granicami Polski. Dzięki zaangażowaniu wielu miłośników dziedzictwa regionu powstaje mapa ciekawych eventów skłaniających gości do poznania lokalnej historii oraz tradycji.

- To cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną - podają koordynatorzy.

Wieszowa i Nakło Śląskie zapraszają

Akcja obejmuje swoim zasięgiem także powiat tarnogórski. Włącza się w nią między innymi gmina Zbrosławice.

- Ks. Adalbert Widera i Guido Henckel von Donnersmarck będą głównymi postaciami wydarzeń, które odbędą się w Wieszowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 17 września - zapowiadają organizatorzy.

Od godziny 14:00 do 17:00 zaplanowano spacer historyczny po Wieszowie śladami przodków, którzy tworzyli historie. Na trasie dworzec kolejowy, familoki oraz mini-pielgrzymka do źródełka świętego Jana Sarkandra. Turyści usłyszą opowieść o linii tramwajowej T31 i innych ciekawostkach. Wycieczka rozpocznie się na parkingu przy ul. Sinkiewicza, a zakończy przy świetlicy gminnej. Tam też o godzinie 17:00 odbędzie się wykład pt. "Moje żywe dziedzictwo". Wygłosi go gość specjalny - Stefan Kaczmarczyk, autor książki "Dwór w Wieszowie".

Natomiast w Nakle Śląskim na gości czekać będzie zwiedzanie dawnego pałacu Donnersmarcków. Uczestnicy mogą poznać zabytek 16 września o godzinie 15:00 oraz 17:00. Wstęp jest wolny. Rezerwacji miejsc dokonamy pod numerem telefonu: 505 802 207. W czasie wydarzenia trwać będzie turniej rycerski. Rekonstruktorzy przeniosą nas w czasie o dobre kilka wieków. Goście zobaczą:

  • średniowieczne obozowisko
  • pokaz walki połączony ze scenką obyczajową z życia epoki
  • warsztaty tańca dawnego
  • turnieje rodzinne – turniej rycerski, turniej dam i rycerzy oraz turniej rzutu kolczugą
  • pokaz artyleryjski broni czarnoprochowej
  • zabawy plebejskie dla dzieci i atrakcje dla rodzin – strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią, rzucanie specjalnymi nożami do drewnianej tarczy, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, zabawa w "Małego Johna" (walki na worki na równoważni), "Młynek rycerski", rzut parami kolczugą na odległość, gra w boule

17 września, na zakończenie weekendu, odbędzie się tradycyjny rajd rowerowy "Śladami górnośląskiej szlachty… i nie tylko!". Wydarzenie cieszy się dużą popularnością i wolne miejsca zostały już zarezerwowane.

Pałac w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

Hrabiowie, damy i własny Disneyland. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac w Nakle Śląskim

Autor: Urszula Ważna

05/05/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon