Wiosna zawitała do Tarnowskich Gór. Pierwsze krokusy pojawiły się na trawnikach [GALERIA]

Pomimo, że kalendarzowa wiosna rozpocznie się za nieco ponad pięć dni, w mieście zaczęły pojawiać się jej oznaki. Od kilku dni na trawnikach można zauważyć przebijające się krokusy. Również na drzewach zaczęły pojawiać się wierzbie pąki, czyli tzw. białe kotki.

Choć dziś, 15 marca termometry wskazują zaledwie kilka kresek powyżej zera, to w mieście od kilku dni widać pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. W parkach i na domowych trawnikach zaczęły pojawiać się przebiśniegi oraz kolorowe krokusy. Na wierzbach białych rozrastają się pąki, tzw. "białe kotki". Od kilku dni w godzinach wczesnoporannych słychać śpiew ptaków.

Kalendarzowa wiosna 2023

Kalendarzowa wiosna w tym roku rozpocznie się 20 marca o godzinie 22:24. Jednak już w weekend termometry wskażą temperaturę kilkunastu stopni. O termicznej wiośnie napisał także znany meteorolog ze Śląska - Damian Dąbrowski, który potwierdził, że najbliższy weekend będzie najcieplejszy od początku roku.

- Pesymiści powiedzieliby, że w weekend pogoda oczywiście się zepsuje, ale pamiętajmy, że w pogodzie dni tygodnia nie istnieją, tak więc co Wy na to, żeby w weekend przyszła termiczna wiosna? - napisał w prognozie pogody z 14 marca Damian Dąbrowski.

Bociany w tym roku dotrą do nas z opóźnieniem

I choć termiczna wiosna rozpocznie się w regionie za kilka dni, to polskie bociany, będące najważniejszą oznaką wiosny, mają spore opóźnienie w terminie wędrówki. Prof. Tryjanowski wspólnie z grupą ornitologiczną SILESIANA pod kierownictwem Joachima Siekiery realizuje projekty badawcze dotyczące wędrówek bocianów. Dzięki temu już ponad 120 ptaków zostało zaopatrzonych w nadajniki i stąd dobrze wiadomo, co się z nimi dzieje.

Jak tłumaczy profesor, analiza sygnałów wskazuje na spore opóźnienie w terminie wędrówki bocianów. Zoolog wskazał, że dopiero kilka dni temu pierwszy ptak przeleciał Morze Czerwone i jest w Izraelu, kilka szykuje się już do przelotu w Egipcie, ale zasadnicza część populacji jeszcze wciąż jest w Sudanie i Czadzie, a także nawet jeszcze na północy RPA. Profesor podkreślił, że trudno określić, kiedy bociany dotrą do Europy, ponieważ do pokonania Afryki ptaki te potrzebują kilku tygodni.

- Widziałem dziesiątki bocianich gniazd i wszystkie jeszcze bez właścicieli - mówi prof. Tryjanowski. - Cóż, należy uzbroić się w cierpliwość, ale sądząc po tym, jak ptaki zachowują się w Afryce, to będzie to dziwny sezon - dodaje.
Tarnowskie Góry 2022 04 12 T094706 759

Może Cię zainteresować:

To już na pewno wiosna! Bociany powracają do powiatu tarnogórskiego. Gdzie je zobaczymy?

Autor: Urszula Ważna

12/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon