Miasto UNESCO wita gości
16 marca 2021 r. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach poinformowało o wynikach konkursu na wykonanie znaku informacyjnego o światowym dziedzictwie UNESCO. Zadanie powierzono Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które opiekuje się najważniejszymi lokalnymi zabytkami.
Inwestycja kosztowała około 60 tysięcy złotych. Większość kosztów, 50 tysięcy zł, pokrył powiat tarnogórski.
– Cieszę się, że powiat uczestniczył w tym projekcie. Mam nadzieję, że witacze będą umacniać w nas świadomość, gdzie i w jakim miejscu mieszkamy, a także jak blisko nas znajdują się te niezwykłe miejsca – stwierdza starosta Krystyna Kosmala.
Gdzie zobaczymy witacze?
W ramach zadania powstało pięć instalacji o wymiarach 3,5 x 1,5 m. Widnieją na nich napisy: Witamy i UNESCO, symbole młotka i pyrlika, a także logo miasta, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Powiatu Tarnogórskiego oraz Lasów Państwowych.
Konstrukcje witają i żegnają kierowców przy ul. Zagórskiej, Korola, Gliwickiej, Częstochowskiej i Pyskowickiej. Jeszcze jedna instalacja stanąć ma na granicy z Nakłem Śląskim.
– Żadne inne miasto w Polsce nie może pochwalić się takimi witaczami, na których widać logo UNESCO. Ich postawienie trochę trwało, bo nie dostaliśmy zgody z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dlatego zaczęliśmy rozmawiać z miastem, powiatem i nadleśnictwem, żeby postawić witacze na ich działkach, przy tych samych drogach. Nie wszystkie miejsca są idealne. To efekt kompromisu – mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Witacze jak... dolomity
Autorem projektu instalacji jest tarnogórski artysta prof. Werner Lubos. Jak tłumaczy, przy pracy inspirację czerpał z odłamka dolomitu, który przypadkiem znalazł.
– Kamienie albo wyrosły pod ziemią, albo spadły z góry. Pomiędzy kamieniami znajduje się tzw. podbitka, która blokuje ich przemieszczanie się, czyli jest wzmocnieniem. Chciałem tym samym pokazać, że to, co znajduje się w naszych podziemiach, jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym i może zostać przeniesione na powierzchnię, jako rzeźba przestrzenna. Kolor to połączenie barwy sjeny, którą kamień przybiera w swoim naturalnym środowisku oraz srebra z naszej kopalni – opowiada prof. Lubos, członek Zarządu SMZT.
Przy okazji działań związanych z witaczami pojawiło się pytanie o możliwość zamieszczania znaku UNESCO na tablicach informacyjnych przy drogach krajowych. Więcej o problemie i próbach jego rozwiązania w poniższym artykule.
Może Cię zainteresować: