Co obejmuje ubezpieczenie stomatologiczne?
Leczenie stomatologiczne w części przypadków może być darmowe, ale często obowiązkowe jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne tak, aby korzystać z pełnego pakietu usług. Leczenie podstawowe może być na terenie całego kraju przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wysokość ubezpieczenia jest zależna nie tylko od usługi, ale i lokalizacji danego gabinetu. Najwyższa kwota jest najczęściej w dużych miastach, w miasteczkach i na wsi ceny są niższe. Różnice widać już w przypadku leczenia kanałowego.
W takich przypadkach zwłaszcza sprawdza się prywatne ubezpieczenie stomatologiczne. Nie trzeba patrzeć na ilość kosztów leczenia stomatologicznego w takich kwestiach jak:
- usuwanie kamienia nazębnego,
- higienizacja jamy ustnej,
- przegląd jamy ustnej,
- leczenie kanałowe zębów,
- chirurgiczne usunięcie,
- dewitalizacja miazgi zęba,
- trepanacja martwego zęba,
- bardziej skomplikowane zabiegi w tym kompleksowe leczenie zębów.
W ramach ubezpieczenia może wchodzić również tzw. leczenie zachowawcze. Dodatkowo może być to leczenie zmian, czy wstawienie implantów zębowych. Świadczenia dentystyczne obejmują zatem szerokie spektrum działań, które podyktowane są indywidualnymi potrzebami każdego pacjenta i mogą odnosić się do różnych specjalistów z zakresu stomatologii.
W zakres ochrony wchodzić mogą:
- darmowe zabiegi (np. konsultacja stomatologiczna, usuwanie kamienia),
- zniżki na konkretne usługi (np. implantologia),
- dostęp do darmowych konsultacji specjalistycznych (np. laryngolog, dermatolog, chirurg).
Jak kształtuje się ranking ubezpieczenie za usługi stomatologiczne?
Co pewien czas tworzony jest ranking ubezpieczeń stomatologicznych. Porównuje się w nich ubezpieczenie zdrowotne danych firm. W 2024 roku został już stworzony ranking. Wysoko w rankingu znalazły się takie firmy jak: Nationale Nederlanden, Generali Życie, PRU, czy UNIQA TUnŻ. Pełen ranking można znaleźć m.in. pod linkiem: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Ciekawą propozycją na ubezpieczenie zdrowotne daje Ubezpieczenie VISION. Firmę wyróżnia to, że obejmuje nie tylko ubytki, które zaistniały również przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej, ale i finansuje protetykę. Wybierając ubezpieczyciela warto sprawdzić jak szeroki zakres leczenia stomatologicznego oferuje.
Należy zwrócić uwagę na regulamin ubezpieczenia. A dokładnie na tzw. okres karencji. Jest to okres zaraz po zawarciu umowy ubezpieczenia, przez który towarzystwo nie zapewnia opieki medycznej chyba, że jest to nieszczęśliwy wypadek. Stomatolog może mieć przedłużony ten okres nawet do 8-12 miesięcy. Oznacza to w praktyce, że każde leczenie stomatologiczne, pomimo objęcia ochroną, będzie objęte ubezpieczeniem dopiero po tym czasie. Część zabiegów może być wykluczona z leczenia i pomocy stomatologa.
Ważny jest także tzw. limit świadczeń. Oznacza to, ile razy można otrzymać świadczenie w ramach jednego/podobnego zdarzenia. Te informacje należy dowiedzieć się przed rozpoczęciem leczenia.
Czy sądzicie, że prywatne ubezpieczenie stomatologiczne jest podstawą w obecnych czasach?