Właśnie wystartowało! Od dziś głosowanie w ramach Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego

Od 30 września mieszkańcy mogą decydować, które projekty ich zdaniem najbardziej przydadzą się lokalnej społeczności. Do rozdysponowania jest 600 000 zł. Głosowanie potrwa do 14 października do godz. 12:00. Warto jednak nie czekać na ostatni dzwonek.

Tarnowskie gory rynek

Chodniki, tężnia, a może Laboratorium Natury?

Na te pytania odpowiedzą sami mieszkańcy. Już dziś, 30 września, mogą wyrazić swoje zdanie i wziąć udział w Budżecie Partycypacyjnym Powiatu Tarnogórskiego. Jest o co powalczyć. Władze powiatu przeznaczyły na ten cel 600 000 zł. Kwota ta zostanie podzielona na dwie pule:

  • gminy z liczbą mieszkańców poniżej 10 000: Miasteczko Śląskie, Kalety, Ożarowice, Tworóg, Krupski Młyn - 270 000 zł
  • gminy z liczbą mieszkańców powyżej 10 000: Tarnowskie Góry, Radzionków, Świerklaniec, Zbrosławice - 330 000 zł

W tym roku zainteresowani zgłosili 15 wniosków. Chociaż komisja przedstawiła wątpliwości wobec jednego z nich, finalnie zakwalifikowano wszystkie projekty. Głosowanie odbywa się online.

W przypadku braku możliwości oddania głosu przez mieszkańca Powiatu z uwagi na brak dostępu przez niego do Internetu/komputera, Starostwo zapewnia możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu w swoich siedzibach oraz w określonych dniach i godzinach w punktach wyszczególnionych przez Zarząd Powiatu w odrębnej uchwale - podają organizatorzy.

W akcji może wziąć udział każdy mieszkaniec. Do wykorzystania będzie mieć jeden głos. Formularz pozostanie otwarty do 14 października do godz. 12:00. Wyniki poznamy natomiast do 28 października. Wygrywają propozycje z największą liczbą głosów. Zostaną wykonane w 2025 roku.

Jeżeli środki na realizację kolejnego projektu z listy nie będą wystarczające, uwzględniony zostanie pierwszy z następnych projektów na liście, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków - tłumaczą organizatorzy.

Lista zadań Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego

1. Bezpieczna Droga
W ostatnich latach wykonano remont drogi i budowę chodnika na części miejscowości, który poprawił bezpieczeństwo użytkowników. Na odcinku drogi Zendek - Ostrowy brak jest chodnika i występują ubytki asfaltu w drodze, co stanowi duże zagrożenie.

2. Bezpieczna droga do domu i sklepu w Zbrosławicach

Mieszkańcy Zbrosławic od wielu lat proszą o dokończenie budowy chodnika przy ul. Wolności celem zapewnienia bezpieczeństwa przy tej ruchliwej trasie powiatowej! Chcemy, by w roku 2025 r. inwestycja została wykonana dzięki czemu nasza droga do domu i sklepu będzie bezpieczna!!

3. Bezpieczne skrzyżowanie w Ożarowicach

Budowa wraz z remontem istniejącego chodnika oraz utworzenie nowych przystanków autobusowych w obrębie ul. Dworcowej 13 w rejonie skrzyżowania z drogą powiatową ul. Tarnogórską i ul. Szczotki. Dodatkowo odmalowanie oznakowania poziomego w obrębie skrzyżowania.

4. Budowa chodnika, wykonanie przejścia dla pieszych, zakup 12 radarowych wyświetlaczy prędkości

Projekt zakłada wykonanie dokumentacji projektowej chodnika i jego wykonanie wraz z barierkami ochronnymi wzdłuż ul. Górnej pomiędzy odnogami ul. Prusa na długości ok. 60 m, wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych w tym miejscu oraz poprawę stanu istniejącego chodnika przy ul. Górnej na długości ok. 100m., oraz zakup 12 radarowych wyświetlaczy prędkości w dzielnicach Tarnowskich Gór.

5. Dobrze wejść do Technikum nr 13 w Radzionkowie

Radzionków - jeden projekt! W tym roku wszyscy zagłosujmy na koncepcję poprawy estetyki na terenie Technikum nr 13 w Rojcy! UWAGA ! W wyniku przeprowadzonej weryfikacji projektu zmodyfikowano zakres zadania do wymiany ogrodzenia strefy wejściowej przy Technikum nr 13 w Radzionkowie.

6. Eko pracownia pod chmurką z zieloną strefą relaksu w Tarnogórskiej Sorbonie

Projekt "Eko pracownia pod chmurką z zieloną strefą relaksu w Tarnogórskiej Sorbonie" to pomysł na przekształcenie części terenu wokół szkoły w zieloną strefę nauki i wypoczynku. Uczniowie będą swobodnie korzystać z zielonej strefy przed i po zajęciach oraz w czasie przerw. W czasie zajęć Eko pracownia spełniać będzie funkcję klasy na potrzeby zajęć z ekologii, biologii oraz geografii.

7. Laboratorium Natury

Co? Laboratorium Natury. Gdzie? Tarnowskie Góry, róg ul. Opolskiej i Wyspiańskiego. Po co? Laboratorium Natury - przestrzeń w centrum miasta dla wszystkich, którzy kochają przyrodę, chcą poznać i zrozumieć tkwiące w niej tajemnice. To miejsce otwarte dla seniorów, uczniów, przedszkolaków oraz mieszkańców. Tu w czasie warsztatów, lekcji i pokazów doświadczysz różnych form kontaktu z naturą.

8. Odtworzenie rowów przydrożnych wzdłuż dróg powiatowych na terenie Gminy Zbrosławice

UWAGA ! W wyniku przeprowadzonej weryfikacji projektu zmodyfikowano zakres zadania do odtworzenia rowów przydrożnych wzdłuż ul. Księżoleśnej - 3217 S w gminie Zbrosławice.

9. Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatowych w gminie Krupski Młyn

Zły stan techniczny drogi powiatowej w rejonie ronda w miejscowości Krupski Młyn, zagraża zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego. Naprawa nawierzchni drogi, urządzenie poboczy, odnowienie oznakowania poziomego, pozwoli bezpiecznie poruszać się pieszym, rowerzystom oraz kierowcom, a także wpłynie na poprawienie estetyki miejscowości.

10. Remont dróg w parku przy Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Remont dróg asfaltowych w parku w Nakle Śląskim przy Centrum Kultury Śląskiej, ma na celu poprawę dostępności i atrakcyjności pałacu i parku dla odwiedzających turystów. UWAGA ! W wyniku przeprowadzonej weryfikacji projektu ustalono że technologia wykonania remontu dróg w parku przy Centrum Kultury Śląskiej, zostanie uzgodniona ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach.

11. Remont chodnika przy ulicy Dworcowej w Miasteczku Śląskim, fragment chodnika od ul. Sportowej w kierunku ulicy Ceramicznej... do końca

Projekt polega na remoncie bardzo zniszczonego chodnika przy ul. Dworcowej w Miasteczku Śląskim od Hali sportowej do końca chodnika. UWAGA ! W wyniku przeprowadzonej weryfikacji projektu zmodyfikowano zakres zadania do wykonania remontu chodnika we wskazanej lokalizacji.

12. Remont kolejnego odcinka drogi powiatowej nr 3250S w Kaletach Drutarni

Remont kolejnego odcinka drogi powiatowej nr 3250S w Kaletach Drutarni, która jest w bardzo złym stanie technicznym i koniecznie wymaga przeprowadzenia naprawy. Realizacja zadania będzie miała znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa i polepszenie komfortu podróżowania dla wszystkich mieszkańców powiatu tarnogórskiego.

13. Ślonsko gościna czyli gryfny tyn nasz Ślonsk

Projekt zakłada przygotowanie plenerowego cyklu kilku wydarzeń kulturalnych o charakterze koncertów promujących śląską kulturę. W ramach cyklu odbędą się koncerty muzyczne oraz Stand Up w języku śląskim, połączony z promocją regionalnych (śląskich) potraw. Koncerty będą odbywały się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Wydarzenie skierowane głównie do mieszkańców powiatu tarnogórskiego.

14. Tężnia solankowa im. Krzysztofa Respondka

Budowa tężni solankowej im. Krzysztofa Respondka, patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach ma na celu utworzenie miejsca odpoczynku i prowadzenia profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Tarnowskich Gór.

15. Wykonanie bezpiecznego dojścia do ROD "Wieczorek" w ciągu drogi powiatowej nr 3276S ul. Bytomskiej w Tarnowskich Górach

Wykonanie przejścia dla pieszych przy bramie głównej ROD "Wieczorek" ul. Bytomska 19 z doświetleniem i oznakowaniem. UWAGA ! W wyniku przeprowadzonej weryfikacji projektu zmodyfikowano zakres zadania do wykonania przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Słoneczników w Tarnowskich Górach.
Prace drogowe w Kaletach

Może Cię zainteresować:

Kalety po odbiorze przebudowanych dróg. Gdzie będzie się lepiej jeździło?

Autor: Urszula Gołkowska

27/09/2024

Ekopracownia w SP nr 3 w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Tarnogórska szkoła od niedawna cieszy się z ekopracowni. W SP nr 3 "już zaczynamy robić zapisy"

Autor: Urszula Gołkowska

23/09/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon