Co by tu wybrać?
Niedawno zakończył się proces weryfikacji wniosków zgłoszonych do Budżetu. Ostatecznie koordynatorzy do ostatniego etapu dopuścili 90 projektów. Wśród nich pięć dotyczy naszego miasta, a są i takie, które odnoszą się do powiatu.
- PARK NAUKI, czyli edukacja i rehabilitacja w Parku Repeckim - projekt polega na utworzeniu trzech podobszarów: edukacyjnego, rehabilitacyjnego oraz strefy relaksu. Część naukowa powstanie poprzez zamontowanie różnych stanowisk z ciekawymi przyrządami (wir wodny, armatka powietrzna), które uatrakcyjniłyby dzieciom pobyt w parku. Drugi cel projektu zostałby osiągnięty przez instalację siłowni na świeżym powietrzu. Natomiast wspomniana strefa odpoczynku to przede wszystkim nowe, wyprofilowane ławki oraz leżaki. Cała infrastruktura współgrałaby z otoczeniem i nie szpeciła terenów zielonych, a jedynie podkreśla jej piękno.
- Wsparcie dla personelu hospicjum - program ma na celu wsparcie zespołu interdyscyplinarnego hospicjum w Gliwicach i Tarnowskich Górach. Praca, jaką codziennie wykonują lekarze, pielęgniarki oraz wolontariusze, wymaga od nich nie tylko stabilności emocjonalnej, ale również doświadczenia i wiedzy. Pomysłodawcy projektu zorganizowaliby kursy, wyjazd formacyjny i integrujący, warsztaty zapobiegające wypaleniu zawodowemu. Dzięki tym działaniom tarnogórska społeczność otrzymałaby na nowo zmotywowanych profesjonalistów o jeszcze wyższych kwalifikacjach.
- oTULA - czyli objazdowa Teatralna Uliczna Akademia. Jej twórcy myślą o serii bezpłatnych przedstawień dla mieszkańców Pilchowic, Tarnowskich Gór oraz Pyskowic. Spektakle byłyby uzupełnione o warsztaty artystyczne.
- Bezpieczeństwo dla juniora, rekreacja dla seniora – modernizacja parku w Reptach - to kolejny pomysł na repecką inwestycję. Tym razem inicjatorzy skupili się na zabudowie drogowej. Chcieliby wyremontować alejki oraz wymienić elementy małej architektury. Co więcej, wniosek zawiera także plan wykonania bezpiecznego przejścia dla pieszych na drodze do szkoły.
- Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - projekt zakłada umożliwienie bezpłatnego zwiedzenia historycznego kompleksu 4 500 turystom. Wnioskodawcy podkreślają, że tarnogórskie zabytki odznaczają się unikalnością na przemysłowej mapie Górnego Śląska, a nawet całego kraju.
Jak głosować?
Wzięcie udziału w konkursie jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Budżetu Obywatelskiego: https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start. Do wykorzystania mamy jeden punkt dla projektu z kategorii o zasięgu wojewódzkim oraz trzy punkty, które możemy dowolnie rozdysponować między programy lokalne. Następnie w celu uwiarygodnienia wpisujemy dane i oddajemy głosy na najlepsze naszym zdaniem pomysły. Cała procedura przebiega bardzo szybko i sprawnie. Biorąc w niej udział mamy realny wpływ na to, co dzieje się w naszym regionie.
Akcja kończy się 23 września. Zwycięskie wnioski poznamy w październiku, a na ich realizację poczekamy do przyszłego roku.
fot. Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego