Wycieczka w Bieszczady? Przystań w Sanoku!

Miasto posadowione na wzgórzach, wzdłuż górskiej rzeki, czeka na turystów - nie tylko latem. Muzea, baśniowy rynek, jarmarki z rękodziełem, regionalne przysmaki, festiwale muzyczne i nowoczesne Centrum Rehabilitacji i Sportu to atrakcje, które warto poznać bliżej.

Sanok

Drogi same prowadzą do Sanoka

W Sanoku krzyżują się drogi wiodące w głąb Bieszczadów z Przemyśla, Rzeszowa i Krakowa. Warto zjechać z nowo wybudowanej obwodnicy w zakątek doliny Sanu, by zachwycić się krajobrazem Gór Słonnych – najlepiej podczas zwiedzania największego europejskiego skansenu.

Dziedzictwo zaklęte w drewnie

Muzeum Budownictwa Ludowego jest parkiem etnograficznym z ok. 150. obiektami. To skarbnica wiedzy o przeszłości i kulturze regionu. Sanocki skansen posłużył jako plan filmowy dla wielu znanych obrazów, jednym z nich był „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Sanok

Perły sztuki cerkiewnej

Żeby obejrzeć jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, trzeba udać się do śródmieścia, gdzie w renesansowym zamku ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne. Wśród eksponatów znajdują się najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne, pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy.

Miasto Beksińskiego

Ze spiżowego cokołu na gród rodzinny spogląda Grzegorz z Sanoka, ale od kilku dekad największym zainteresowaniem turystów cieszy się kolekcja obrazów i pamiątki przekazane Muzeum Historycznemu przez Zdzisława Beksińskiego. Galeria Zdzisława Beksińskiego posiada najsłynniejsze prace artysty oraz jego zrekonstruowaną warszawską pracownię malarza.

Jeżeli nie Beksiński, to… Picasso

W zamkowych piwnicach znajduje się Galeria Malarstwa XX wieku im. Marii i Franciszka Prochasków. Jest tam ponad 200 prac, wśród nich obrazy Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Jana Cybisa, Artura Nacht- Samborskiego, grafiki Wasyla Kandinsky'ego i Pabla Picasso, rysunek Jana Lebensteina.

Rynek i inne atrakcje

W Rynku otoczonym zabytkowymi kamienicami można przysiąść w karczmie lub „proziakowni”, by posmakować regionalnego jedzenia, a potem wybrać którąś z licznych cukierni, oferujących pyszne desery. Po posiłku – spacer po placu św. Michała, pod którym znajdują się ruiny kościoła, gdzie król Władysław Jagiełło ślubował Jadwidze Granowskiej, lub na plac św. Jana, skąd piękny widok na panoramę miasta. Z placu św. Michała tylko krok do parku, gdzie przedwojenni gimnazjaliści usypali kopiec Adamowi Mickiewiczowi, a współcześnie, nieopodal kopca, wybudowano platformę widokową.

Nie wszystko dla ducha

Centrum Rehabilitacji i Sportu z kompleksem basenów krytych i otwartych, zjeżdżalniami, saunami, biczami wodnymi to miejsce idealne, by zregenerować siły po trudach zwiedzania. Zimą dodatkową atrakcją są ślizgawki na torze lodowym. Latem na amatorów aktywnego wypoczynku czekają korty tenisowe albo malownicza ścieżka rowerowa wzdłuż Sanu, nieopodal skansenu.

Sanok
fot.: Tomasz Sowa

Dla wtajemniczonych

Sanockie muzea oraz Miejska Biblioteka Publiczna posiadają specjalistyczne zbiory i archiwa, z których chętnie korzystają pracownicy naukowi oraz studenci. Warto tutaj zaplanować sobie wyjazd studialny, na przykład podczas słynnego w regionie „Jarmarku ikon” albo festiwalu muzyki klasycznej im. Adama Didura, światowej sławy śpiewaka urodzonego w nieodległej Woli Sękowej. O wielokulturowej spuściźnie Sanoka świadczą tablice upamiętniające uczniów przedwojennego gimnazjum: Bohdana Ihora Antonycza, Kalmana Segala, Mariana Pankowskiego. W Rynku mieszkał Janusz Szuber, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów.

Przystań w Sanoku!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon