Zanim wsiądziesz do autobusu, nie zapomnij o...

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza nowe zmiany w funkcjonowaniu autobusów. Co nowego pojawiło się w ostatnim czasie?

Pandemia autobusy

Więcej połączeń dla pasażerów

Od 17 października w naszym kraju zaczęły obowiązywać nowe ograniczenia dotyczące dopuszczalnej liczby osób w pojazdach transportu publicznego. Aktualnie w autobusie lub tramwaju może być zajętych jedynie 30% wszystkich miejsc siedzących oraz stojących. ZTM stanęło wobec poważnego problemu. O ile w czasie wiosennej kwarantanny społecznej czy letnich wakacji z popularnych linii korzystało mało mieszkańców, tak teraz ich liczba zdecydowanie wzrosła. Przyczynili się do tego w dużej mierze uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy muszą przecież dojechać na zajęcia.

Niedawno pisaliśmy o planowanych zwiększeniach liczby kursów autobusowych. Dotyczą one trasy między dworcem autobusowym w centrum miasta, a przystankiem Strzybnica Park Hutnika. Nowe godziny odjazdów można sprawdzić TUTAJ. Na terenie całej Metropolii rozkłady jazdy ulegną zmianie. ZTM chce wyjść naprzeciw potrzebom pasażerów.

- Jako profesjonalny organizator po prostu wiemy, co mamy robić. Po zapowiedzi przez rząd nowych obostrzeń ponownie będziemy realizować sprawdzone działania na dużą skalę – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. - Dużą rolę w zapewnieniu możliwie optymalnej liczby kursów na poszczególnych liniach będą odgrywać przewoźnicy, którzy dysponują skończoną liczbą pojazdów i kierowców. Istotne jest też finasowanie. Gminy muszą wyrazić zgodę na zwiększenie kosztów komunikacji miejskiej na ich obszarze - dodaje.

#dbajmy-o-siebie-nawzajem

Jak zapewniają przedstawiciele ZTM, przedsiębiorstwo dokłada starań, by mieszkańcy Metropolii mogli skorzystać z usług przewoźnika i jednocześnie czuć się bezpiecznie. Autobusy są wietrzone oraz codziennie dezynfekowane. Wprowadzono także dodatkowo czyszczenie automatów biletowych. By unikać niepotrzebnego kontaktu z powierzchniami, na których mogą pojawić się zarazki, drzwi pojazdów otwierają się automatycznie. W ostatnim czasie ZTM przeprowadził rozległą akcję informacyjną na temat niezbędnych środków ostrożności.

Przypominamy jednak, że mimo wzmożonej pracy przewoźnika, żaden pasażer nie jest zwolniony z obowiązku dbania o siebie, a w miarę możliwości także o inne osoby wokół. W pojazdach transportu społecznego obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Należy pamiętać także o częstym myciu rąk lub ich dezynfekcji.

To nie wszystko, co możemy zrobić, żeby włączyć się w bezpieczniejsze, ale także sprawniejsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej. ZTM zaprasza do zgłaszania, na których liniach i w jakich godzinach widzimy zapotrzebowanie na zwiększenie oferty transportowej. Warto na bieżąco sprawdzać nowe zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. Harmonogramy wiszące przy przystankach nie zawsze mogą być aktualne. Jeśli planujemy podróż, najlepiej skorzystać z oficjalnej strony przewoźnika.

- Liczymy na dialog z pasażerami. Jak głosi hasło naszej kampanii: #dbajmy-o-siebie-nawzajem - przyznaje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon