Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto! Oto, co udało nam się odkryć

W samym centrum miasta znajdziemy miejsce, gdzie odciąć się można od zgiełku i hałasu, zrelaksować, odpocząć w otoczeniu zieleni. Jak się okazuje, warto czasem zejść z utartych ścieżek, by na nowo odkryć subtelne piękno mało uczęszczanych alejek...

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Ma już ponad 100 lat, a nadal zachwyca nie tylko turystów, ale także mieszkańców, którzy niejednokrotnie wybierają go na cel spacerów czy spotkań towarzyskich. Park o wielkości około 22 hektarów służył wielu już pokoleniom tarnogórzan. Jego początki sięgają przełomu wieku XIX i XX. Wtedy z inicjatywy proboszcza ks. Franza Kokotta oraz burmistrza Richarda Otte powstała Promenada, jak wtedy nazwano ten teren. Można powiedzieć, że był to innowacyjny jak na tamte czasy pomysł - obszar poprzemysłowy został zrekultywowany i przekształcony w tereny rekreacyjne. Zabieg, którym aktualnie zachwycają się urbaniści, w Tarnowskich Górach sprawdził się już na początku zeszłego stulecia.

Do dziś, spacerując alejkami, dostrzec można wyraźne pagórki i wzniesienia. To właśnie pamiątki po przeszłości tego miejsca. Po dawnych szybach pozostały do dziś charakterystyczne nasypy - warpie i zagłębienia - piny. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że Park Miejski znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2017 roku trafił na nią jako element wchodzący w skład tarnogórskiego kompleksu pogórniczego.

Co warto zobaczyć w Parku Miejskim?

Aktualnie teren przy ul. Wyszyńskiego to miejsce odpoczynku i spacerów, ale także licznych wydarzeń kulturalnych czy rozrywkowych. Od lat w sezonie letnim stowarzyszenie Góry Kultury wykorzystuje jedno z boisk jako scenę podczas Teatralnego Parkowania. W czasie wydarzenia goście mogą bezpłatnie oglądać przedstawienia na świeżym powietrzu. W Parku Miejskim odbywają się także spotkania dedykowane rodzinom - Śniadania na Polanie. Natomiast miłośników filmów z pewnością zainteresuje wiadomość o Tarnogórskim Kinie Plenerowym.

Czym na co dzień możemy cieszyć się w Parku Miejskim? Znajdziemy tam korty tenisowe, boisko, muszlę koncertową. Na najmłodszych czeka dobrze wyposażony plac zabaw, a w jego pobliżu także górka wykorzystywana w zimie jako tor saneczkowy. Od niedawna w parku działa także punkt lodziarni Przez Lody do Serca. Znajdziemy go w tak zwanej "chatce baby Jagi" w pobliżu kortu tenisowego.

Park dzieli się na dwie części: reprezentacyjną z wieloma obiektami małej architektury oraz "leśną", gdzie podziwiać można samą przyrodę. Warto czasem jednak zejść z dobrze znanych alejek i pobłądzić wśród mniej uczęszczanych ścieżek. Może się wtedy okazać, że odkryjemy zupełnie nowe oblicze parku...

Witamy w Tarnowskich Górach!

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry w jeden dzień. Co warto zobaczyć w mieście gwarków?

Autor: Urszula Ważna

29/05/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon