Zmarła Danuta Szlachcic-Dudzicz, autorka książek o Tarnowskich Górach i miłośniczka ich historii

W tym tygodniu odbędzie się pogrzeb postaci zasłużonej dla lokalnej społeczności oraz jej dziedzictwa. Przez lata popularyzowała wiedzę o przeszłości Srebrnego Miasta. Zmarłą wspomina Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Urszula Ważna
Tarnowskie gory centrum rynek

Odeszła Danuta Szlachcic-Dudzicz

SMZT podzieliło się smutną informacją. 25 stycznia, wieku 74 lat, zmarła Danuta Szlachcic-Dudzicz. Odznaczyła się jako aktywna pasjonatka przeszłości naszego miasta oraz promotorka wiedzy o nim. Uczyła historii w Tarnogórskim Technikum Odzieżowym. Później związała się z państwową służbą archiwalną. Pracowała na stanowisku kierownika Archiwum Państwowego w Tarnowskich Górach. Przygotowywała spotkania Niezależnej Komisji Kultury. Prowadziła również wykłady z serii "Pod Renesansowym Stropem" w Muzeum w Tarnowskich Górach, a także prelekcje w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Dr Danuta Szlachcic-Dudzicz była zasłużonym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. W swoich pracach naukowych zajmowała się przede wszystkim stosunkami społeczno-gospodarczymi na Śląsku. Zawodowo związana z Politechniką Opolską. Była autorką licznych wystaw poświęconych tarnogórskim zbiorom archiwalnym, autorką kilkudziesięciu artykułów i książek, m.in. "Studia nad herbem i pieczęcią miasta Tarnowskie Góry", "Tarnowskie Góry. Geneza i najstarsze dzieje górniczego miasta", współtworzyła monografię "Historia Tarnowskich Gór" pod red. J. Drabiny - wyliczają przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Danutę Szlachcic-Dudzicz wspomina także jej zaprzyjaźniony instytut. Zmarła przez wiele lat współpracowała ze środowiskiem akademickim.

Pasjonaci historii będą Ją cenić jako badaczkę przeszłości i autorkę książek o Tarnowskich Górach. Jej dawni studenci zapamiętają Ją jako wykładowczynię, która uczyła wykorzystywania nowych technologii, informatyki w badaniach i popularyzowaniu historii. My, jej dawni współpracownicy zachowamy w pamięci Jej pracowitość i serdeczność - stwierdzają przedstawiciele Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

W tym tygodniu, 7 lutego, w piątek, odbędzie się nabożeństwo żałobne. Zostanie ono odprawione o godz. 11:00 w parafii św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach.

Niech spoczywa w pokoju.

Misterium św. Barbary

Może Cię zainteresować:

Muzyczno-modlitewne misterium ze świętą Barbarą. "Tego wieczoru zadbaliśmy o nasze dziedzictwo"

Autor: Urszula Ważna

28/10/2024

Tarnowskie gory smzt

Może Cię zainteresować:

Tarnogórski zabytek UNESCO w 3D. Sztolnia Czarnego Pstrąga przejdzie skaning

Autor: Urszula Ważna

16/07/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon