Karta i aplikacja
Do 16 lutego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oczekuje na oferty dotyczące przetargu związanego z unowocześnieniem obecnej technologii.
- Prace możemy rozpocząć, ponieważ dobiega końca okres trwałość projektu ŚKUP, który współfinansowany był z dotacji Unii Europejskiej. Szacujemy, że po pozytywnie zakończonym przetargu, prace nad modernizacją systemu potrwają około półtora roku - mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za zadania związane z rozwojem systemów informatycznych. - Przez ten czas system zostanie utrzymany, a po uruchomieniu zmodernizowanej wersji i wyrażeniu wymaganych zgód przez dotychczasowych użytkowników – ich konta zostaną automatycznie przeniesione do nowej wersji systemu. Wszystkie posiadane bilety zachowają swoją ciągłość, a dotychczas wydane karty – ważność - wyjaśnia.
Działania mogą potrwać długo i zakończyć się nawet pod koniec 2022 roku. Do tego momentu obowiązywać będzie dotychczasowy system. W przyszłości czekają nas jednak duże zmiany. Przede wszystkim nowa technologia będzie funkcjonowała w trybie online, co oznacza, że zrealizowane transakcje odbywać się będą w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Biletów nie trzeba będzie już aktywować w kasowniku.
Wielu pasażerów z pewnością ucieszy fakt, że karty ŚKUP będzie można używać zamiennie z aplikacją mobilną. Stanie się ona podstawowym elementem funkcjonowania unowocześnionego systemu. Oczywiście podróżni przyzwyczajeni do tradycyjnej technologii w dalszym ciągu mogą posługiwać się kartą. Przejdzie ona jednak znaczą przemianę.
- Nowe karty będą wykonane z trwalszych materiałów, będą miały nową szatę graficzną, nie będą na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. W zmodernizowanym systemie wykorzystany zostanie najnowszy typ kart NFC, czyli będzie podobny do technologii wykorzystywanej w zbliżeniowych kartach płatniczych - tłumaczy rzecznik prasowy GZM Kamila Rożnowska.
Wygodniejsze stanie się także samo zakładanie konta użytkownika. Do tej pory, by tego dokonać, trzeba było wypełnić wniosek, stawić się z nim w najbliższym Punkcie Obsługi Pasażera, a następnie odebrać kartę. Zmodernizowany system umożliwi samodzielne zarejestrowanie się w systemie poprzez internetowy Portal Klienta lub aplikację. Nowa technologia umożliwi także podłączenie do systemu innych urządzeń związanych z transportem, na przykład rowerów miejskich.
- Unowocześnienie systemu pobierania opłat poprzez wdrożenie nowego, otwartego oprogramowania centralnego oraz modernizację infrastruktury systemu ŚKUP, usprawni i poprawi płynność jego działania oraz umożliwi wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności - zapewnia Jacek Brzezinka. - Ponadto dzięki temu, że zmodernizowany system wykorzysta w dużym stopniu używane obecnie urządzenia - kasowniki, komputery pokładowe, automaty biletowe, zaoszczędzimy kilkadziesiąt milionów złotych, które potrzebne byłyby na ich wymianę - dopowiada.
Miejmy nadzieję, że nowy system szybko pojawi się w autobusach i umożliwi pasażerom wygodniejsze podróże na terenie Metropolii.
fot. ZTM