Uszkodzili obiekt UNESCO
Mieszkańcy Tarnowskich Gór zawsze wykazywali wielkie przywiązanie wobec lokalnej historii. Dodatkowy powód do dumy pojawił się, kiedy zabytki naszego miasta pojawiły się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety nie wszyscy potrafią uszanować wspólne dobro. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej poinformowało dziś, że zniszczeniu uległa krata zabezpieczająca Bramę Gwarków.
- Zniszczeniu uległ fragment kraty, który umożliwia nietoperzom swobodny dostęp do obiektu. Jesteśmy tym faktem niezwykle zbulwersowani i sprawy tak nie zostawimy - zapowiadają członkowie Stowarzyszenia.
Zabezpieczenie uniemożliwiało wejście do środka samowolnym turystom. Chroniło także naturalne siedlisko nietoperzy, które zadomowiły się wewnątrz obiektu. Sprawa zniszczenia kraty jest z pewnością frustrująca dla opiekunów zabytkowej infrastruktury również z tego powodu, że całkiem niedawno udało się zakończyć renowację historycznych zabudowań. Istnieją plany, by w przyszłości pojawiła się także dodatkowa infrastruktura turystyczna.
- Do zrobienia pozostaje jeszcze tzw. basen. Tym zadaniem, jak i wykonaniem ścieżki edukacyjnej od ul. Reptowskiej, stworzeniem w tej okolicy centrum obsługi turysty i parkingu, na podstawie wstępnej koncepcji opracowanej przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zajmuje się Gmina Zbrosławice - informuje Grzegorz Rudnicki, członek Zarządu Stowarzyszenia.
Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej opiekuje się Sztolnią Czarnego Pstrąga - obiektem światowego dziedzictwa Unesco, czyli 700-metrowym fragmentem Sztolni Głębokiej Fryderyk między szybami Sylwester i Ewa. Natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest odpowiedzialne za finalny odcinek Sztolni, a więc trasę od szybu Ewa aż do wylotu, włącznie z "Bramą Gwarków".
- Biada tym, którzy dopuszczają się tego typu aktów wandalizmu. Niszczycie nasze wspólne dobro mające duże znaczenie dla ludzkości - dodają zarządcy obiektu.