Zmiany na 120 liniach
Pandemia i jej konsekwencje zmusiły ZTM do reorganizacji transportu miejskiego. Z autobusów i tramwajów korzysta obecnie dużo mniej osób. Uczniowie, którzy dojeżdżali nim na zajęcia, pozostają w domach. W związku z tym część linii będzie kurować według rozkładów dla dni roboczych nieszkolnych. Przewoźnik prosi, by przed udaniem się na przystanek sprawdzić harmonogram odjazdów w Internecie. Modyfikacje wprowadzane są bardzo dynamicznie i nie wszystkie papierowe rozkłady jazdy mogły zostać już zaktualizowane.
- Trasy linii, którym modyfikujemy rozkłady jazdy, przebiegają przez każda część Metropolii. Dlatego apelujemy do wszystkich pasażerów o to, aby planowali podróż z wyprzedzeniem, aby nie wychodzili na przystanek, nie sprawdziwszy wcześniej godziny odjazdu na naszej stronie internetowej - mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.
Jak podkreślają organizatorzy transportu metropolitalnego, wprowadzane nowelizacje są konieczne, by spełnić rządowe wymogi i sprawić, żeby sami pasażerowie czuli się bezpiecznie w autobusach oraz tramwajach.
– Właściwie od pierwszych dni pandemii codziennie stajemy przed sporym wyzwaniem. Od czasu pierwszego lockdownu znacząco spadła nam liczba podróżnych – tłumaczy dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. – Po pierwsze, kładziemy bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planujemy przewozy, aby w tych trudnych czasach były one maksymalnie dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach – dodaje.
50 nowych kontrolerów
To nie wszystkie zmiany, jakie wprowadzi ZTM. Przedsiębiorstwo zapowiada, że rozpoczyna rekrutację nowych pracowników na stanowisko referenta w Wydziale Kontroli Biletów. Na zainteresowanych czeka aż pięćdziesiąt wolnych miejsc. Od kandydatów oczekuje się przede wszystkim znajomości układu komunikacyjnego Metropolii, Regulaminu przewozu oraz Taryfy przewozu osób i bagażu w komunikacji zbiorowej, a także sumienności, odpowiedzialności i innych kompetencji interpersonalnych. Więcej informacji na temat aplikacji można znaleźć TUTAJ.
Rekrutacja nowych kontrolerów to także ostrzeżenie dla podróżnych, którzy uchylają się od uiszczania stosownej opłaty za przejazd. ZTM zapowiada, iż od stycznia nie tak łatwo będzie jeździć na gapę, unikając przy tym konsekwencji.
- Przede wszystkim z szacunku dla uczciwych pasażerów będziemy od początku przyszłego roku jeszcze częściej sprawdzać bilety i nakładać opłaty dodatkowe za ich brak – zapowiada Tomasz Musioł, zastępca naczelnika Wydziału Kontroli Biletów. – Zresztą nie tylko na karach finansowych może się skończyć. Podróżujący bez ważnego biletu powinni również liczyć się z konsekwencjami karnymi. Kiedy pasażer w ciągu roku nie uiścił dwóch nałożonych opłat dodatkowych i po raz trzeci podróżuje bez ważnego biletu, popełnia wykroczenie. Wówczas sąd może wydać wyrok ograniczenia wolności i nałożyć obowiązek wykonania prac społecznych – ostrzega.
fot. ZTM